Dünya ülkelerinin yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma sanayii ürünlerine olan ilgisi her geçen gün artıyor.

Tango III's Military News isimli Twitter hesabı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir paylaşımda, Umman'ın ASELSAN tarafından geliştirilen KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi'nin tedariki için ASELSAN ile görüştüğü iddia edildi.

Yapılan paylaşımda, "Umman Savunma Bakanlığı şu anda Türk savunma şirketi ASELSAN'ın Umman Kraliyet Ordusu için bir dizi KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi teklifini değerlendiriyor" ifadelerine yer verildi.

Özellikle IDEF'21 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda ASELSAN başta olmak üzere birçok Türk savunma şirketi, dünyanın farklı coğrafyalarından gelen askeri ve savunma heyetlerini standlarında ağırladı ve ürünleri hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

ASELSAN KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi'ne olan ilgi sadece Umman ile sınırlı değil.

Temmuz 2021'de TRT Arabi tarafından yayımlanan bir haberde Fas'ın, ASELSAN üretimi KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi satın aldığı yazılmıştı. Sistemin satış bedelinin ise 42 milyon euro (50.7 milyon dolar) olduğu ifade edilirken, satışı gerçekleştirilen elektronik harp sistemlerinin 2023-2024 yıllarında Fas Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edileceği belirtilmişti.

Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı

ASELSAN KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi

KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz (Kara SOJ) Sözleşmesi kapsamında ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirildi.

Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sisteminden (KORAL ET) oluşan KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, hedef radarların karıştırılması, aldatılması ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor.

KORAL ED Sistemi radar yayınları için tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken KORAL ET Sistemi hedef radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor. Bu nitelikleriyle KORAL Sistemi hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturacak yetenekte olmasıyla dikkat çekiyor.

Sistem birimlerinde kullanılan, geleceğin savunma teknolojisi olarak değerlendirilen aktif elektronik taramalı birimler ile aynı anda çoklu hedefe karşı etkin olarak elektronik taarruz uygulanabiliyor.  Aktif elektronik taramalı birimler konusunda projede edinilen teknolojik birikim diğer birçok radar ve elektronik harp sistemlerinde de kullanılabilecek. Dünyada sayılı ülkede var olan bu teknoloji ülkemizin elektronik harp sektöründe geldiği aşamaya göstermesi bakımından da büyük öneme sahip.