Roketsan tanksavar ürün ailesini yeni ürünler ile genişletmeye devam ediyor.

İnovatif bir ürün olarak fark yaratacak Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi UMTAS-GM Blok-1, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) ve Yarı Aktif Lazer (YAL) başlık konfigürasyonları ile geliştiriliyor. UMTAS-GM Blok-1 IIR ve YAL konfigürasyonları ilk kez Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’te sergilenecek.

Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

Roketsan’ın UMTAS-GM Blok-1 ürününde iki farklı arayıcı başlık tipi bulunuyor. Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (YAL) entegreli kullanılabilen sistem, kara araçlarından atıldığında 1 ila 16 kilometre, helikopterlerden atıldığında ise 1 ila 20+ kilometre menzile ulaşabiliyor.

0.3-0.7 Mach uçuş hızına ulaşabilen ve gece/gündüz atılabilme özelliğine sahip olan UMTAS-GM Blok-1’e Tandem Anti Tank, Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili, Termobarik harp başlıkları takılabiliyor. Sistem sahip olduğu harp başlığı tipine göre; ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina, alçak irtifada uçan helikopterlere karşı kullanılabiliyor.

Sahip olduğu süzülme kabiliyetini kullanarak güvenlik güçlerine sütre gerisinden atış kabiliyeti sunan UMTAS-GM Blok-1 bu sayede düşman unsurların atış menziline girmeden emniyetli mesafelerden hedef imha edilebiliyor. Kızılötesi görüntüleyici arayacı başlık konfigürasyonu sahip olduğu çift yönlü RF veribağı sayesinde atış boyunca kullanıcının UMTAS-GM’yi yönlendirmesine imkan tanırken, yarı aktif lazer arayıcı başlık konfigürasyonu otonom ve harici işaretleme kabiliyetleri dâhilinde kullanılabilmektedir.

Roketsan mühendislerinin üzerinde çalıştığı projede UMTAS-GM Blok-1 YAL’ın 2024 yılının ilk çeyreğinde, UMTAS-GM Blok-1 IIR’ın ise 2024 yılı son çeyreğinde envantere girmesi hedefleniyor.  

UMTAS-GM Blok-1 IIR ve YAL Teknik Özellikleri

Uzunluk

1.72 m

Çap

160 mm

Ağırlık

41.3 kg (Füze), 25 kg (Kanister)

Menzil

1-16 km (Kara Araçları), 1-20+ km (Döner Kanat)

Uçuş Hızı

0.3-0.7 Mach

Harp Başlıkları

·         Tandem Anti Tank

·         Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili

·         Termobarik

Güdüm

·         Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR)

·         Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (YAL)

Veribağı

Çift Yönlü RF Veribağı (IIR)

Seyrüsefer

Ataletsel Navigasyon

Lançer Konfigürasyonu

İkili

Paltform

MIL-STD-1760’a uyumlu hava, kara ve deniz platformları