Ürdün, Bell 505 eğitim helikopterine kavuştu!

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kasım 2022'de Ürdün'ün Akabe kentinde düzenlenen SOFEX fuarında duyurulan ve aynı yıl sipariş edilen Bell 505 eğitim helikopterinin ilk beşini teslim aldı.

Sipariş içerisinde, Mafraq'taki Kral Hüseyin Hava Koleji'nde temel ve ileri düzeyde uçuş eğitimini desteklemek üzere, bir uçuş eğitim cihazı ve kapsamlı bir bilgisayar tabanlı eğitim paketini de kapsıyor.

anlaşma

Bell Uluslararası Ticari Satışlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Patrick Moulay, "Bell, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ilk Bell 505 teslimatını tamamlamaktan heyecan duyuyor ve Silahlı Kuvvetlerin operasyonel hazırlığını artıracak teknolojik olarak gelişmiş, dinamik uçaklardan oluşan tam bir filo ile öğrencilerini eğitmeye can atıyor." ifadelerini kullandı.

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Mohammad F. Hiyasat ise şöyle konuştu: "Yeni filomuzun ilk Bell 505'lerini almaktan memnuniyet duyuyor ve pilotlarımıza mümkün olan en iyi eğitim platformlarından birini sunmak için sabırsızlanıyoruz. Bu teslimatlar ülkedeki operasyonlarımızın genişlemesine ve Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kabiliyetlerinin artmasına işaret ediyor."

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti

bell 505

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri, Orta Doğu bölgesinde gelişmiş askeri eğitim uçağı olarak Bell 505'i tercih eden çok sayıda askeri güçten biri. BAE'deki Horizon Uluslararası Uçuş Akademisi 12 adet Bell 505 kullanıyor ve Bahreyn Krallığı da 2023'ün başlarında üç adet Bell 505 uçağını teslim aldı. Orta Doğu ve Afrika'da 30'dan fazla Bell 505 helikopteri faaliyet göstermektedir. Bell 505 ayrıca Karadağ Hava Kuvvetleri, Güney Kore Ordusu ve Donanması için askeri eğitim helikopteri olmasıyla öne çıkmaktadır.

Üretici şirket ek olarak, 2020'den bu yana Endonezya'dan (2 adet), Jamaika'dan (6 adet), Japonya'dan (2 adet), Karadağ'dan (2 adet) ve Güney Kore'den (50 adet) aldığı siparişlerle bir dizi askeri satış faaliyetine imza atmıştır. Uçağın birim maliyeti 1 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir.