Bu hafta kaydedilen uydu görüntülerinde Rusya'nın, Arktik kıyı şeridi boyunca askerî üslerini artırdığı görüldü. Aynı zamanda Rusya'nın, Alexander Adası'ndaki Nagurskoye hava sahasını genişlettiği de aktarıldı. Rusya, Poseidon 2M39 nükleer torpidoyu da kapsayan yeni silahlarını test etmek için Arktik tesislerini kullanıyor.

American Military News'te yer alan habere göre Rusya, yeni radar sistemleri ve kıyı füze savunma sistemleri eklemek suretiyle Sovyet döneminden kalma hava alanlarını yenilemeye çabalıyor. 

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

Habere göre nükleer enerji ile çalışan Poseidon 2M39 torpidosu, kıyı şeridi savunmalarını geçmek ve patlamak için geliştirildi. Ayrıca düşman kıyılarına radyoaktif dalgaların sıçramasına ve böylece on yıllarca sürecek kirliliğe neden olduğu belirtildi.

Son zamanlarda Kuzey Kutbu bölgesi, artan bir ABD-Rusya gerginliğine ev sahipliği yapıyor. Nitekim haberde de ABD askeri yetkililerinin Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerinden oldukça rahatsız olduğu belirtiliyor. Arktik'te en uzun sınıra sahip ülke Rusya ve askeri genişleme çabaları kendi sınırları içinde gerçekleşse de bu durum, Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda kontrolü tamamen ele alma girişimi olarak değerlendiriliyor.