Savunma ve havacılık sanayiinde en hızlı gelişen ülkelerden biri olan Türkiye, birçok farklı girişimde bulunarak dünya ölçeğinde rekabet eden ürünler sunmakta ve uluslararası projelerde kilit görevler üstlenmektedir. Sektörün önemli yan sanayii tedarikçilerinden Uygur Savunma, nitelikli iş gücü ve gelişmiş makine parkıyla, savunma ve havacılık sanayiinin önde gelen markalarının ihtiyaçlarını karşılayarak küresel çözümler sunuyor.

Dünya üzerinde aktif rekabetini sürdüren savunma ve havacılık sanayiinde çok önemli olan askeri, ekonomik ve kurumsal verilerin gizliliğini sağlamak amacıyla Bilişim AŞ’nin yüzde 100 yerli ve milli yazılımlarını tercih ettiklerini ifade eden Uygur Savunma Genel Müdürü Altay Dinçer, yüzde 100 yerli ve milli yazılımların kullanılmasının Türkiye’nin geleceği için son derece önemli olduğunu vurguladı.

İleride havacılık ve savunma alanında karşılaşılacak riskler ekonomik verimliliği de beraberinde getirecek

SSB'den Malezya'da "devletten devlete satış" adımı SSB'den Malezya'da "devletten devlete satış" adımı

Her sektörde olduğu gibi savunma sanayiinde de yerli yazılımın önem kazanması savunma teknolojilerinde yerlilik oranını artırmıştır. Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiinde yerlileştirme ve millileştirme adımları, dışa bağımlılığı ortadan kaldırma hedefinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Yerli ve milli yazılımların ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Altay Dinçer,  güvenliğin yanında ülkemizi dışa bağımlı olmaktan da kurtardığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıllarda, savunma ve havacılık kuruluşları daha fazla risk, karmaşıklık ve çeşitliliğin yanı sıra ekonomik verimlilik ve bütçelerde dinamik değişikliklerle karşı karşıya kalacak. Bu değişime ayak uydurabilen, esnek ve çevik çözümler sunan yazılım firmalarının teknoloji ve bilgi aktarımı sektöre artı değer sağlayacaktır. Yerli yazılımın; girdi özelliği taşıması, ulusal güvenlik açısından kritik öneme sahip olması, yüksek dış ticaret etkisine sahip olması, etkinlik ve verimlilik artışını sağlayacak özellikte olması ve sektörün stratejik önemini ortaya koyan temel gelişmelerden olması sebebiyle önemi günümüzde katlanarak artmaktadır. 

Dijital dönüşümün en temel gücünün yazılım sektörü olduğunu düşünüyorum, bunun nedeni katma değerli üretim yapabilmek ve rekabet gücünü elde edebilmenin temeli bunu destekleyen olgun yazılımlarda gizlidir. Bu doğrultuda Bilişim AŞ ile birlikte çalışmaya karar vermemizin en önemli sebepleri, dijital dönüşüm yolculuğumuza 35 yılı aşkın tecrübesiyle ortaya çıkardığı milli ve güvenli uygulamalarının bize sağlayacağı katkının yanı sıra, bizim için uyarlanmış bir yazılım yaratma gayretiyle aldığımız kaliteli hizmetin önemi olmuştur.”

Bilişim AŞ’nin kendi geliştirdiği yüzde 100 yerli ve milli yazılımı BilişimERP ile birlikte üretim planlamasını daha etkin bir şekilde yapabildiklerini belirten Dinçer, gerçek maliyeti analiz ederek karlılıklarını artırma yolunda çalışmalar yaptıklarını aktardı. 

Uygur Savunma Hakkında 

UYGUR Ltd. Şti. 1997 yılında kurulmuş, 2008 yılından bu yana AS 9100 kalite yönetim sistemi sertifikalarına sahip, başlıca havacılık, savunma ve elektronik sektörlerine hassas mekanik işleme hizmeti vermektedir. UYGUR 70 CNC’den oluşan modern makina parkı, deneyimli ve donanımlı büyük bir ekip ve “UYGUR Kalite Kültürü” ile çalışma anlayışı ile UYGUR müşteri talep ve isteklerini hızla ve üstün kalitede karşılayabilen; esnek, güçlü ve disiplinli bir firmadır.