Milli Uzay Programı'na yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) Milli Uzay Programı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

"2022’de astronot seçimimizi yapacağız"

DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor

Serdar Hüseyin Yıldırım, uzaya gidecek ilk Türk'ün 2022'de seçileceğini ve bir bilim insanı olacağını duyurdu. 

Yıldırım, astronot seçim süreci ve detaylarına yönelik şu ifadeleri kullandı:

"Astronot eğitimi 7 ayda tamamlanıyor. Anlaşacağımız şirket bize kriterleri verecek, bizler de 2022’de astronot seçimimizi yapacağız. 1 değil 2 astronot seçeceğiz. Eğitimlerini alacaklar. Bir hastalık vs. durumunda yedekli olarak gitmek istedik. Daha başarılı olan adayımız uzaya gönderilecek. Astronotumuz en az bir hafta uzayda kalabilecek. Biz uzaya gitmişken orada bilimsel deneyler araştırmalar da yapmak istiyoruz. Bu yüzden gidecek astronot adayı bir bilim insanı olacaktır. Tabii fiziki şartları uygun olan biri olmalı. 2022 sonuna kadar bunlar tamamlanacak."

Uluslararası işbirliği ile astronot misyonunu gerçekleştireceklerini kaydeden Yıldırım, ABD'den SpaceX ya da Rusya'dan Soyuz ile çalışılacağını, bunun için pazarlıkların sürdüğünü söyledi.

Yıldırım ayrıca, Türkiye'nin sonradan dahil olduğu uzay çalışmaları alanında en büyük eksikliğinin yetişmiş insan gücü olduğuna dikkat çekti. Uzay alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yıldırım, üniversitelerde bu eksikliği kapatmak için çalışmalar sürdürüldüğünü kaydetti.

Başkan Yıldırım; ABD'nin uzay alanında çalışan 270 bin uzmanının olduğunu örnek göstererek bu sayının Türkiye'de bini bulmadığına işaret etti.

Uzay limanı

"Uzay Limanı" projesine dikkat Yıldırım; uzay limanının dünyadaki karşılığının havalimanları olduğunu, Türkiye'nin coğrafi şartlarının uzay limanı kurulması için müsait olmadığını ancak Pakistan'ın Türkiye ile uzay limanı projesini gerçekleştirmek için çok istekli olduğunu, bu konuda ilgili çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

"Ekonomik ömrü dolan uzay istasyonunun yerine 7 ayrı istasyon kurulabilir"

Şu an Türkiye'nin 4 uydusu olduğunu ifade eden ve TÜRKSAT 5B uydusunun da sene sonunda fırlatılacağını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"Uzayda birçok uydu var; istihbarat için, iklim için, yeraltını gözetleyen çok sayıda uydu var. Sadece haberleşme için Starlink, 12 bin uydu göndermeyi hedefliyor. Artık yakın bir zamanda yörüngede on binlerce uydu bulunacak ve bunlar her şeyi gözetleyebilecek. Uzay istasyonu dünyanın sadece 400 km üzerinde dönüyor. Şu anda bir futbol sahası büyüklüğünü aştı. Orası uluslararası bir misyon. Uzay istasyonunun ekonomik ömrü doldu. Onu iptal edip ya da bir uzay oteline çevirip 7 ayrı istasyon kurulması gündemde."

"Uzay trafiği sorunu konusunda uzay hukukuna ihtiyaç olabilir"

Uzayda çok geniş bir alanda gittikçe genişleyen bir yelpazede çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Başkan Yıldırım, "Uzayda bulunan on binlerce uydunun trafiği vs. önemli. Gelecekte bu trafiğin sağlanmasında sorunlar çıkabilir ve bu sorunların çözümü için uzay hukukuna ihtiyaç olabilir. NATO uzayı da artık harekat alanı olarak deklare etti. Gelecek için bazı çalışmalar yapılıyor. Uzayda olabilecek her türlü sorunun çözümü için uzay hukukunun oluşturulması önemli." dedi.