Bilim insanları, uzaylılar hakkında yaptıkları çalışmalarla gün geçtikçe daha farklı gelişmeler elde ediyor.

Uzun yıllardır uzaylılar ile iletişime geçmek için yeni yollar aranıyor. Yapılan son araştırmalara göre uzaylılar birbirleriyle ve insanlarla kuantum fiziği ile iletişim kurabileceği düşünülüyor.

Edinburgh Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, kuantum iletişimlerini kullanarak yıldızlararası uzayda sinyal göndermenin teorik olarak mümkün olduğunu söyledi.

Bunun için matematiksel hesaplar kullanılıyor. Araştırmada, dünya dışı varlıkların bu tür sinyalleri kullanarak bizimle iletişim kurmaya çalışma olasılığını da ortaya çıkarıyor.

Kuantum iletişimi, verileri korumak için kuantum fiziğinden yararlanıyor. Kuantum yasaları ise ışık parçacıklarının aynı anda birden fazla durumda olmasına izin verir. Physical Review D adlı bir bilimsel dergide yayınlanan yeni çalışmanın yazarları, kuantum ağlarının kurulumundan önce aşılması gereken en büyük engellerden biri de kırılgan olmaları.

İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti

Bu nedenle araştırmacılar, çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmanın baş yazarı teorik fizikçi Arjun Berera ve Jaime Caldeon-Figueroa, birçok hesaplama yaptı. Bu hesaplama ise potansiyel uyumsuzluğu kontrol etmek amacıyla X-ışınlarının uzay boşluğu boyunca hareket etmesi üzerine oldu.

Aynı zamanda Berera, uzaylıların birbirleriyle ya da insanlarla konuşmak için kuantum ağlarını kullanıyor olmasının bir teori olduğunu ancak, dünya dışı yaşamı araştırmak için önemli bir yol açtığını da söyledi.

Berera, kuantumla mümkün olan bilgi aktarımının, onu kozmostaki bir dünya dışı zeka için daha ilgi çekici hale getireceğini de ekledi. Ancak, bunu çözmek için tam anlamıyla işleyen bir kuantum bilgisayara ihtiyaç var.

Berera konuyu, “Kuantum ağlarıyla iletilen bilgi ışık hızından daha hızlı seyahat edemez. Bu nedenle mesajların hedeflerine ulaşması bir kaç yılı alabilir” diye ifade etti.