İnternetten alışverişlerde, kasım ayına özel indirimler yapılıyor. Bu yıl da yapılan indirimlerde yüksek miktarda alışveriş gerçekleşti. Böylesine yüksek alışveriş yapıldığı için de güvenlik ön plana çıktı. Öne çıkan bilgiler arasında ilk olarak sitelere yapılan üyelikler gösterildi. Juniper Networks Başkanı Mounie Hahad, alışveriş yapılmayan sitelerde üyelik açılmaması uyarısında bulundu. Hahad, kişisel bilgilerin ihtiyaç duyulmadan paylaşılmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Google ve sosyal medya hesaplarıyla yapılan üyelik kayıtlarının da iki kez düşündürecek durum olduğunu söyledi. Çünkü bu hesaplarla çok daha fazla bilgi öğreniliyor. Ek olarak kullanılmayan durumlarda kart bilgilerinin de sitelere girilmemesi, kullanılmışsa silinmesi gerekiyor.

Önlem alarak alışveriş yapmalı

Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış

Bankaların internet ve cep şubelerinden alınan sanal kartların kullanımının da önemi öne çıkıyor. Anlık olarak belirlenen limite sahip olan kartlar sayesinde kullanıcı dışı harcamaların önüne geçilebiliyor. Birçok banka bu hizmeti ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor.

Gurucul CEO’su Saryu Nayyar ise gündeme uygun olan phishing (oltalama) mesajlara dikkat çekti. Birçok sitenin kimliğine bürünerek gönderilen KOVID-19 temalı paylaşımların kullanıcıları kandırması amaçlanıyor.

Herkesin bağlanabildiği Wi-Fi ağlarından da alışveriş yapılması önerilmiyor. En güvenli yöntem olarak mobil – hücresel veri ya da ev ağı belirtiliyor.