Bilim ve uzay meraklılarının gökyüzü heyecanı Bakanlıkların düzenlediği gökyüzü gözlem etkinlikleriyle günden güne artıyor.

Yediden yetmişe çok sayıda gökyüzü meraklısını dünyadan milyonlarca kilometre uzaklıktaki yıldız ve galaksilerle buluşturan gökyüzü etkinliklerinin Zerzevan Kalesi'nden sonraki adresi Van Gölü içerisinde bulunan Akdamar Adası oldu. 

Gökyüzü etkinliklerinin heyecanına ortak olmak isteyenler için 2022 Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği için başvuruları başladı.

E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma

TÜBİTAK 3-5 Temmuz'da gerçekleşecek etkinlik için başvuruların son tarihini 17 Haziran olarak açıkladı.

TÜBİTAK'ın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan bir paylaşımda, "Gökyüzü tutkunları için başvurular devam ediyor! Rotamızı Akdamar'a çeviriyor; yıldızlarla dolu muhteşem bir atmosfer ve hatıralardan silinmeyecek etkinliklerle bir araya geliyoruz. Bu seyri kaçırmayın! Son başvuru tarihi: 17 Haziran" ifadelerine yer verildi.

TÜBİTAK'ın resmî sitesinde başvurulara ilişkin yapılan duyuruda katılımcıların; başvuruların tamamlanmasının ardından kura yoluyla belirleneceği ifade edildi.

Çok sayıda bilim tutkunlarını bir araya getiren uzay gözlem etkinliğinin bu yılki ilk durağı olan Diyarbakır Zerzevan Kalesi; uzay meraklılarına gece gökyüzünün büyülü atmosferi altında keyifli anlar yaşatmıştı.

Şölen tadındaki etkinlik geride güzel görüntüler bırakmıştı. Etkinliğin ikinci adresi olan Van Akdamar'da da benzer görüntülerin yaşanması bekleniyor.