Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bartın Kültür Merkezi'nde düzenlenen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Projeleri Toplu Açılış ve İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) destekleriyle hayata geçirilen ve toplam yatırım tutarı 28,5 milyon lirayı bulan 12 projenin resmi açılışı için şehre geldiklerini belirtti.

Projelere destek

DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor

SOGEP eliyle toplumun görece dezavantajlı kesimlerini sosyal ve ekonomik hayata dahil etmeyi kolaylaştıracak işler yaptıklarını aktaran Varank, program kapsamında bu yıl toplam bütçesi yaklaşık 18 milyon lira olan 7 projeyi Zonguldak, Karabük ve Bartın'da destekleme kararı aldıklarını kaydetti.

Yeni istihdam imkanı

Varank, bu projelerle yeni istihdam imkanları oluşturacaklarını, laf değil icraat ürettiklerini vurgulayarak, bölgenin sanayisini, turizmini yapılan yatırımlarla hep beraber kalkındıracaklarını söyledi.

Üretim, yatırım ve istihdam

Son 20 yılda Bartın'a ulaştırma, tarım, şehircilik ve sosyal hizmetler başta olmak üzere birçok alanda 10 milyar lirayı aşan yatırımların yapıldığını aktaran Varank, içeriden ve dışarıdan tüm engellemelere rağmen Türkiye'nin üretim, yatırım ve istihdam gündemini canlı tuttuklarını, tüm şehirleri potansiyellerini harekete geçirecek, kalkınmalarını hızlandıracak sayısız proje ve yatırımla buluşturduklarını kaydetti.

Millî Teknoloji Hamlesi

Varank, kentlerin, ülke ekonomisine katkısını maksimum seviyeye çıkarmayı ve böylece topyekun kalkınmış bir Türkiye oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayarak, "Bölgesel kalkınma politikalarının yanında ulusal seviyede sanayinin gelişmesi için de büyük çaba harcadık. Millî teknoloji hamlesi vizyonuyla hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi çerçevesinde ülkemizin her yönden dışa bağımlılığını azaltacak politikalar uyguluyoruz.” şeklinde konuştu.

Yerli ve millî

Kritik teknolojilerin yerli ve millî imkanlarla üretilmesi, sanayinin dijital dönüşümünün hızlandırılması ve yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi konularında tüm imkanların seferber edildiğini anlatan Varank, “Hamdolsun tüm bu yoğun çalışmalarımız meyvelerini vermeye devam ediyor. Bakınız, salgın şartlarına rağmen son açıklanan verilere göre, sanayideki kayıtlı istihdam 5 milyona yaklaştı." dedi.

Sanayi üretiminde artış

Türkiye'de 2009 yılında sanayide kayıtlı çalışanların sayısının 2 milyon 890 bin olduğu bilgisini paylaşan Varank, "Bugün 5 milyon ve 2009'da bu ülkenin nüfusu kaçtı? 72 milyon, şimdi kaç? 85 milyon. Nüfusumuz yüzde 17 civarında artmış. Peki biz sanayideki istihdamı ne kadar artırmışız? Yüzde 75 artırmışız. İşte bu, yaptığımız işlerin nasıl meyve verdiğinin bir göstergesi. Emin olun, bu rakam tüm zamanların rekorudur. 12 aylık ihracata baktığımızda 250 milyar doları geçtiğimizi görüyoruz. Sanayi üretimimiz artmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Teknoloji tabanlı girişimcilik

Bakan Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin artmaya devam ettiğini belirterek, "Haziran ayında geçen yıla kıyasla yüzde 8,5'lik önemli artış söz konusu. Teknoloji tabanlı girişimcilik alanında da dolu dizgin giden bir tabloyla karşı karşıyayız. 2022 yılının ilk 6 ayında ülkemizdeki girişimciler, 1,4 milyar dolarlık yeni yatırım çekmeyi başardı." dedi.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan ile AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından BAKKA tarafından onaylanan 12 projenin açılışı ile SOGEP kapsamında destek almaya hak kazanan 7 projenin imza töreni yapıldı.

Törende, TEKNOFEST 2022 Robotaksi ve Efficiency Challenge yarışmasına katılan öğrenciler, araçlarında kullandıkları gömülü sistem elektronik kartını Bakan Varank'a takdim etti.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karabük Valisi Fuat Gürel, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve girişimciler de törende yer aldı.

Daha sonra Bartın Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İlave Alan Altyapısı ve Söylemez Kauçuk Temel Atma Töreni'ne iştirak eden Varank, beraberindeki heyetle Bartın Üniversitesi Kutlubey Yerleşkesi'nde incelemelerde bulundu.