Altının modern tesislerde teknolojik imkanlarla tasarımının yapılarak oluşturulacak markalarla ihraç edilmesi yönünde önemli bir adım atıldı. Kuyumculuğun önemli merkezlerinden olan Kahramanmaraş’ta yaklaşık 350 milyon TL’lik yatırım ile altın çağını başlatacak bir hamle gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi, Altın ve Mücevher Merkezi ile Tasarım ve Modelleme Merkezi’nin resmî açılışını gerçekleştirdi.

Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tam kapasiteye ulaştığında 7 bin kişiyi istihdam edecek bu sanayi sitesi Kahramanmaraş’ı altın işlemeciliğinde ülkemizin en önemli merkezlerinden biri haline getirecektir.” dedi.

Rezervde 12’nci sıradayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Altınşehir Sanayi Sitesi’nin muhteşem bir eser olduğunu belirterek “Altın, finansal sistemimizde, bizim kültürümüzde çok önemli bir konuma sahip. Kanıtlanmış altın rezervleri bakımından dünyada 12’nci sıradayız. Toprağın altında yatan altın rezervlerimiz var.” diye konuştu.

Bin yeni istihdam

2000 yılına kadar altının toprağın altından çıkarılmadığını kaydeden Bakan Varank, “Şu anda hem yerin altından altını çıkartıyoruz hem de yerin üstünde altını işliyoruz. Yaptığımız sanayii sitesinde 360 dükkânda 6 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Önümüzde dönemde bin yeni istihdamı bu sanayii sitemize kazandıracağız.” diye konuştu.

Sanayii demek istihdam demek

Varank, Kahramanmaraş’ın 2020’de 800 milyon doların üzerindeki ihracatını 1 milyar dolara ulaştıracaklarını ifade ederek “Ekonomi demek istihdam demek, sanayii demek istihdam demek. Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu şehri katma değerli sanayii ile buluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

350 milyon TL’lik yatırım

Resmî açılışı yapılan Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Sanayi Sitesi, toplamda 350 milyon liralık yatırımla hayata geçti. İçerisinde Ar-Ge yapılan ve modern tesisleri barındıran site, Kahramanmaraş Kuyumcular Odası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin desteğiyle inşa edildi. Bu yatırımla yetersiz koşullarda üretim yapmaya çalışan altın imalatçısı firmalar, daha modern ve planlı bir ortama taşındı.

7 bin kişiye ekmek kapısı

38 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu sanayii sitesi, 360 adet işyerine sahip. Halihazırda 300 iş yeri hizmete açılmış durumda. Şu anda 6 bin kişiye istihdam sağlayan sanayii sitesi, tam kapasiteyle çalıştığında 7 bin kişiye ekmek kapısı olacak. Site bünyesinde bir de gemoloji laboratuvarı ve darphane onaylı ayar evi kuruldu.

Altın ve mücevher merkezi

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Açılışı yapılan bir diğer yatırım ise Altın ve Mücevher Merkezi oldu. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen 40 milyon lira bütçeli merkez ile KOBİ’lere akredite ve yüksek teknolojili laboratuvar koşullarında altın ve mücevherat değerleme hizmetleri sunulacak. Bu sayede altın imalatındaki katma değer daha da artacak ve KOBİ’lerin rekabetçiliği uluslararası bir seviyeye ulaşacak.

Tasarım ve modelleme merkezi

Törende, Tasarım ve 3 Boyutlu Modelleme Merkezinin de açılışı yapıldı. Kuyumculuk sektöründe imalat yapan KOBİ’lere hizmet verecek merkez, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek. Merkez, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında birlikte finanse edildi. Üniversite sanayii iş birliğinin örneği olan proje ile firmaların girdi maliyetleri azalacak.

250 bin kişinin ekmek kapısı

Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük altın mücevherat pazarlarından biri olan Türkiye, altın üretiminde Hindistan ve İtalya ile birlikte ilk üç sırada yer alıyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 250-300 ton altın ve mücevherat üretiliyor. Sektör yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam ediyor.

İstanbul’dan sonra ikinci

Kahramanmaraş, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin altın ve mücevher sektöründe en yüksek iş gücü ve üretim kapasitesine sahip şehri durumunda. Şehirde, yaklaşık 700 altın ve mücevher atölyesi bulunuyor.

Türkiye’de bir ilk!

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, Türkiye’de bir ilk olan AVM türü çok katlı bir sanayii sitesi yaptıklarını belirterek “Firmalarımız buraya gelirken teknolojilerini yeniliyorlar. Artık dünya ile entegre makine ve ekipmanlar kullanmaya başladık. İhracat ağımızı geliştirmek istiyoruz. Asıl hedefimiz yurt dışına özel tasarım üreten markalar oluşturmak.” dedi.

Tanıtma şansımız var

Altınşehir Sanayi Sitesi’nde kuyumcu olan Mahmut Çilkose, ilkokuldan sonra çırak olarak kuyumculuğa başladığını ifade ederek “Küçük atölyelerde bu işi yapıyorduk. Burada önümüz açık. Dünyaya kendimizi tanıtma şansımız var.” diye konuştu.

Esnaf yatırım yapıyor

Sitedeki bir diğer işletmenin sahibi Mehmet Bülbül, yer sorunu olmadığından dolayı esnafın makine aldığını, yatırım yaptığını vurgulayarak “Dubai, İran ve Irak gibi ülkelere ihracat yapıyoruz." dedi.