Çok sayıda Türk savunma sanayii firmasının ürettiği SİHA'lar, dünyanın çeşitli yerlerinde boy göstermeye devam ediyor.

Macar LHSN.HU haber sitesinin verdiği bilgilere göre, Vestel Savunma tarafından üretilen Karayel-SU isimli SİHA, Macaristan’daki Papa Üssü Havalimanı'nda görüntülendi.

Haberde, 5 Kasım günü öğlen saatlerinden sonra gün batımına kadar üste bulunan Karayel-SU'nun kalabalık bir heyete sunulduğu belirtildi. Papa Üssü Havalimanı'nın hava sahasında yaklaşık bir buçuk saat görev yaptığı aktarılan Karayel-SU'nun yeteneklerini sunduğu aktarıldı.

Diğer taraftan Macaristan'ın Savunma ve Kuvvet Geliştirme Programı kapsamında SİHA tedarik etme programının devam ettiği kaydedildi.

Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis de konuyla ilgili haziran ayında “Görüşmeler her anlamda devam ediyor. Sadece İHA/SİHA konusunda değil. Bizim gözümüz Türk savunma sanayisinin tüm ürünlerinde. Değerlendiriyoruz ve her zaman en uygun olanı seçmeye hazırız.” açıklamasını yapmıştı.

Vestel KARAYEL-SU

KARAYEL Taktik İHA Sistemi keşif ve gözetleme yapmak amacıyla NATO’nun ‘Sivil Hava Sahasında Uçuşa Elverişlilik’ Standardı STANAG-4671’e göre tasarlanıp üretilmiş ilk ve tek TİHA'dır.

ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

KARAYEL sistemi, her türlü kontrolsüz kırıma karşı koruma sağlayan özgün 3'lü yedekli dağınık aviyonik mimariye sahiptir. Bu özelliğiyle VESTEL, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini KARAYEL ile birlikte ilk kez bir İHA'ya taşımıştır. Hava aracı kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahiptir.

Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen ‘Buz Giderme Sistemi’ kullanılmaktadır. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergilemektedir. Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahiptir.

Daha önce TSK tarafından kiralanarak kullanılan Vestel Karayel, sonrasında Suudi Arabistan’a ihraç edilmişti. Vestel Karayel’in Macaristan'a ihraç edilmesi halinde Türkiye ikinci kez bir NATO ülkesine SİHA ihraç etmiş olacak.

Motor 1×97 BG (Den. Sev.)
Kanat açıklığı 13 m
Toplam uzunluk 6,5 m
Pervane 1,45 m çap
Max. kalkış ağırlığı 630 kg
Faydalı yük kapasitesi 170 kg