Vietnam, hava kuvvetlerinin kabiliyetlerini arttırmaya çalışıyor!

Viet Defense’in 13 Ekim tarihli gönderisinde Vietnam Hava Kuvvetleri’nin satın aldığı Aero L-39NG eğitim jet uçağının uçuş testlerine başladığı paylaşıldı. Personelin savaşa hazırlığı konusunda eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere alınan uçaklar, Çekyalı Aero Vodochody şirketi tarafından teslim ediliyor.

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

Uçakların satın alınacağı dair haberler 2021 yılında duyurulmuş, anlaşmaya göre 2023-2024 yılları arasında Vietnam’a 12 adet Birleşik Temel/İleri Eğitim Uçağı (Unified Basic/Advanced Training Aircraft, UBS) teslim edileceği belirtilmişti. Ayrıca anlaşma, hem uçuş hem de yer personeli için kapsamlı eğitimin yanı sıra eğitim ile operasyonel gereksinimlerini destekleyecek yedek parça ve ekipmanın tedarikini de kapsıyor.

aero_vodochody_l-39ng_aero_vodochody

Aslında bugü iki ülke arasında bu işbirliği bugün büyük bir sürprizi yahut bir "ilki" temsil etmiyor. İki ülkenin, Vietnam’ın Çekya’dan Zlín Z-226, Aero AE 45 ve L-39 Albatros gibi uçakları tedarik ettiği 1970'li ve 80'li yıllara dayanan işbirliği geçmişi bulunuyor. Burada L-39NG’nin ilk kez 1968 yılında uçuşa geçen ve Sovyet Hava Kuvvetleri ile Varşova Paktı ülkeleri için üretilen L-39 Albatros'un en son versiyonunu temsil ettiğini belirtmek gerekiyor. Uçak, bileşenlerinin ve düzeneklerinin yarısından fazlasının daha yeni ve en son teknolojiye sahip benzerleriyle değiştirilmiş haliyle hizmet veriyor.

L-39NG jet uçağı sahip olduğu 5,8 tonluk maksimum kalkış ağırlığı, 775 km/saat'e ulaşan azami hız ve 2600 km'lik menziliyle etkileyici performans yetenekleri sunuyor. Yeni L39NG uçaklarının kuvvetin bünyesinde yer alan L-39C filosunun kısmen yerini almasının yanında hava kuvvetlerinin eğitim ve modernizasyon çabalarına katkıda bulunması bekleniyor.