WhatsApp'ın üzerinde çalıştığı yeni özellik ile kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri sesli mesajların yazı formatına getirilmesi ve kullanıcıya bu konuda kolaylık sağlanması amaçlanıyor.

WABetaInfo tarafından ortaya çıkarılan bu özellik ile WhatsApp, tamamen kullanıcının cihazında yapılacak yeni bir sesli mesaj transkripsiyonu üzerinde çalışıyor, bu da WhatsApp ve Facebook’un söz konusu mesajlara erişemeyeceği manasına geliyor.

Söz konusu özellik şu an sadece IOS işletim sistemi için geliştirilirken gelecek olan sesli mesajların transkripsiyon sonucunda oluşan konuşma verileri, “kullanıcının isteklerini işlemek amacıyla” Apple’a gönderilecek. Gönderilen verilerin, Apple’ın “konuşma tanıma teknolojisini” geliştirmesine olanak tanıyacağı ve bunun tamamen isteğe bağlı bir özellik olacağı ifade ediliyor. Sonuç olarak, her sesli mesaj, kullanıcı istemediği sürece yazıya çevrilmeyecek şekilde ayarlanacak. Kullanıcı istediği takdirde bu özelliği kullanabilecek.

AML3D, ABD'den ARCEMY sistemi siparişi aldı AML3D, ABD'den ARCEMY sistemi siparişi aldı

Söz konusu özellik, şu an İOS yazılımı için geliştiriliyor ve hâlâ geliştirme aşamasında. Bundan dolayı WhatsApp’ın herkese açık beta kullanıcıları bu özelliği deneyemeyecek. Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı veya Android işletim sistemine gelip gelmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.