Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

Akıllı telefon piyasasına geç adım atmasına rağmen sağlam bir yer edinen Çinli dev teknoloji üreticisi Xiamoi’den kaydadeğer bir başarı haberi geldi.

Araştırma şirketi Canalys'in verilerine göre, Xiaomi, küresel pazarda sürekli kıyaslandığı Apple'ı geride bırakarak en çok akıllı telefon üreten ikinci firma konumuna yükseldi.

Xiaomi'nin 2021 yılının ikinci çeyreklik kısmında satışlarını yüzde 83 artırmasıyla pazar payı yüzde 17'ye ulaşmayı başardı. Akıllı telefon sektörünün liderlik koltuğunda hala Güney Kore firması Samsung otururken, Apple yüzde 14’ten 13’e geriledi.

Xiamoi’nin satışlarının asıl artış gösterdiği yerler ise Çin dış politikasının yöneldiği merkezlerle ile örtüşüyor. Firma belirtilen dönem aralığında satışlarını Latin Amerika'da yüzde 300, Afrika'da yüzde 150 ve Batı Avrupa'da ise yüzde 50 artırdı.Canalys görevlisi Ben Stanton, Xiaomi'nin Samsung ve Apple'a göre fiyatının yaklaşık yüzde 40 ila 75 arasında uygun olduğunu ve firmanın yurt dışına açılmasının satışlarını artırdığı değerlendirmesinde bulundu.