Günümüzde birçok alanda teknolojik ürünleri ile karşımıza çıkan Xiaomi, dün düzenlediği son lansman etkinliğinde yeni akıllı ve katlanır telefonlarını, kulaklık, saat ve pekçok teknolojik ürünlerini tanıttı. Fakat bu ürünler arasında bir tanesi teknoloji meraklılarının oldukça dikkatini çekti: CyberOne insansı robotu.

Tesla’nın Optimus (Tesla Bot) robotuna rakip olacak CyberOne insansı robotunu sahneye çıkaran Xiaomi, tanıtımı Tesla gibi bir prototip üzerinden yapmadı. Şirketin CEO’su Lei Jun, tanıtımı sırasında robot ile bir araya geldi.

CyberOne

13 eklem noktasından oluşan CyberOne, 177 cm boya ve 52 kg ağırlığa sahip. Bir elinde 1,5 kg'a kadar olan ürünleri tutabilen CyberOne; kendi ürettiği bir algoritma tarafından kontrol edilen iki pedallı hareket dengelemesine de sahip. Xiaomi, CyberOne'ın 45 farklı insan duygusunu algılayabildiğini ve CyberDog gibi insanlarla sohbet edebildiğini söylüyor. Çevresini 3 boyutlu olarak görebilen CyberOne’ın bir yapay zeka etkileşim algoritması ile entegre edilmiş “Mi-Sense derinlik görüş modülüne” sahip olduğu belirtildi.

CyberOne kendi denge merkezini oluşturabildiği için kablo benzeri destek üniteleri olmadan yürüyebiliyor. Hatta şu anda saatte 3.6 km hızla hareket edebildiği iddia ediliyor.

CyberOne'ın ne zaman piyasaya sürüleceği merak edilirken şirket bununla ilgili de bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Xiaomi uzun bir süre CyberOne’ı satışa çıkarmayı düşünmüyor. Bunun yerine araştırma faaliyetlerinde kullanmaya devam edeceği belirtiliyor.