İsrail hapishanesinden kaçan 6 Filistinliden 4'ünün yakalandıktan İsrail askerleri tarafından işkenceye maruz kaldığı bildirildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Filistinli Esirler Kulübü, İsrail askerlerinin şiddetine maruz kalan 4 Filistinliden İsrail işgal güçlerini sorumlu tutuyor. Kulüp Başkanı Kaddura Faris, 12 Eylül'de yaptığı açıklamada, mahkumların akıbetlerinden korktuğunu, 4 mahkumun yakalanmasının ardından şiddet gördüğünü ve birinin hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Mahkumlardan Zekeriya ez-Zebidi'nin topalladığı ve sol gözünün altında büyük bir şişlik olduğunun görülmesinin üzerine Hayfa’daki Rambam Hastanesi’ne nakledildiğine yönelik çelişkili haberler yayınlanmıştı.

İsrail işgalci askerleri diğer 3 mahkumun fotoğraflarının çekilmesine müsade ederken Zebidi’nin yüzünü gazetecilerden saklamaya çalıştığı bildirildi. Zebidi’nin avukatı Avigdor Feldman ise Zebidi ve arkadaşlarını yakalayan askerlerin, şiddet uyguladığına yönelik şüphelerinin olduğunu söyleyerek mahkemeye müvekkilinin muayene ve tedavisi için hastaneye gönderilmesini talep etti.

Filistinli Esirler Kulübü tarafından yapılan açıklamada “İşgalin mahkumlara yönelik yayınladığı fotoğraflarda görülenlerde, mahkumların şiddet gördüğü netti. Elbiselerinin diğer izleri gizlediği de kesindir. İşgalin mahkumlar hakkında yayınladığı benzeri olmayan haberler ve avukatları ile görüşmelerine engel olunması, mahkumların gördüğü muamele hakkında işgalin kamuoyundan saklamaya çalıştığı bir şeyler olduğunu gösteriyor” ifadelerine yer verildi. Filistin Esirler Kulübü, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne mahkumların sağlıklarının kontrol edilmesi çağrısını yineledi.

Filistin Yönetimi’ne bağlı Filistinli Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Heyeti, işgal güçleri tarafından yeniden tutuklanan 4 mahkumun sürecinin takip edilmesi, tutukluluk koşullarını ve tutukluluk yerlerinin öğrenilmesi için avukat ekibinin durmaksızın büyük bir çaba gösterdiğini belirtti. Heyet, işgal makamlarının yakalanarak yeniden tutuklanan mahkumlara yönelik işkence yapılması ve kasıtlı olarak avukatların mahkumların tutuklu olduğu yerlere erişiminin engellenmesinin sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

İsrail Savcılığı, Nasıra Sulh Ceza Mahkemesi’ne, 4 mahkumun yalnızca hapishaneden kaçmakla kalmayıp, aynı zamanda İsrail güçlerine karşı bir askeri operasyon düzenlemeyi planlama niyetinde olduklarını bildirmişti.

Mahkumları savunan avukatlardan biri olan Halid Mehacine ise bunun bir iftira olduğunu ve gelecekte bir takas anlaşması yapılması durumunda söz konusu mahkumların salıverilmelerini önlemek için tehlikeyi artırmayı amaçladığını dile getirdi.

Mahkeme, davayı cumartesi günü gizlilik içerisinde masaya yatırdı ve herhangi bir açıklama yapılmaksızın mahkumların tutukluluk sürelerini 9 gün uzatma kararı verdi. Mahkeme sırasında, Nasıra halkından onlarca genç, Filistin bayraklarını ve 4 mahkumun resimlerini taşıyarak, söz konusu mahkumları “Filistin halkının kahramanları” olarak nitelendiren sloganlar attılar.

Bu durum İsrail Başbakanı tarafından büyük takdir gördü. Başbakan Bennett 4 Filistinlinin yakalanmasını “Kararlı ve organize edilmiş bir operasyon gerçekleştirdiniz. Bu başarının anahtarı, operasyona dahil olan herkesin iş birliği ve sakinliğiydi. Görevler, teröristlerin bulunabileceği bölgeleri mümkün olduğunca çevrelemek için güvenlik hizmetleri arasında hassas bir şekilde dağıtılmaya devam edilmesi gerekiyor. Ayrıca son derece dikkatli olmalı ve operasyon tamamlanana kadar işbirliğine devam edilmeli.” şeklinde değerlendirdi.

Diğer yandan İsrail ordusu son 2 firariyi de arıyor. Güvenlik güçlerinin liderleri, 2 firarinin birlikte olmadıklarını tahmin ediyor. İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev firari mahkumlardan en az birinin Batı Şeria’da olduğu ve silahlı olmaları ihtimali olduğuna yönelik söylentilerin değerlendirme aşamasında olduğunu, bu doğru ise İsrail ordusunun bölgeye girip onları tutuklamada tereddüt etmeyeceğini belirterek 2 mahkumun tutuklanmasının İsrail topraklarında ya da Batı Şeria’da gerçekleşeceğini, bu durumun kapsamlı ve kesintisiz aramalar gerektirdiğini, iki firari bulunana kadar pes etmeyeceklerini söyledi.