87 yaşında hayatını kaybeden Marina Smith'in önceden verdiği bilgilerle eğitilen yapay zekâ, sevenlerinin sorularını cevapladı.

Bayan Smith, hayatı ve maneviyatı hakkında kısa bir konuşma yaptı ve törene katılan aile üyelerinden gelen soruları yanıtladı. Olay kısa sürede sosyal medyada olay oldu.

İngiltere'de bu haftadan itibaren kullanıma sunulan teknoloji, Los Angeles merkezli AI şirketi StoryFile'ın kurucu ortağı ve CEO'su olan oğlu Dr. Stephen Smith tarafından oluşturuldu.

Gelelim bunun nasıl mümkün olduğuna:

Yapay zekânın geliştirilmesinde doğrudan Marina’nın kendisi de rol oynadı. Teknoloji henüz geliştirilme aşamasındayken Marina, bu yılın başında iki ay boyunca birkaç saatini bilgisayar karşısında hayatını anlatmakla geçirdi.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Webtekno’nun haberine göre, Marina’nın anlattığı ve önceden belirlenen sorulara verdiği cevaplar, yapay zekânın eğitilmesinde kullanıldı.

StoryFile, bir dizi soruyu yanıtlayan 20 senkronize kamera kullanarak bir konunun dijital bir klonunu oluşturuyor. Uzmanlar daha sonra görüntüleri işliyor, klipleri etiketliyor ve bu sorulara doğal dilde yanıt verebilecek bir yapay zekayı eğitmek için kullanıyor.

Bitmiş ürün daha sonra kişi öldükten sonra etkileşime geçilebilecek StoryFile platformuna yükleniyor. Cenazelerine katılanlar, teknoloji gerçek zamanlı bir konuşma yanılsaması yarattığı için sevdikleriyle konuşabiliyor.