İran mevcut nükleer görüşmelere rağmen, nükleer faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

İngiltere’nin uzay alanı projesi Güney Kıbrıs’ta kurulacak İngiltere’nin uzay alanı projesi Güney Kıbrıs’ta kurulacak

Israel Defense'in haberine göre Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Merkezi (CISAC) uydu görüntülerini yapay zeka ile birleştirerek İran'ın Natanz nükleer tesisi yakınlarında yeni bir uranyum zenginleştirme tesisi inşa ettiğini ortaya çıkardı. Buna göre İran'ın inşa ettiği yeni uranyum zenginleştirme tesisinin tamamlanmasına 18 ila 14 ay arasında bir süre kalmış olabilir.

Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Merkezi'nden uzmanlara göre yeni tesisin inşasına 2020 yılının Ağustos-Eylül ayında başlandı ve ilk üç ayda bölgedeki kazı çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam etti. Daha sonra uydulardan elde edilen görüntüleri ve açık kaynak verilerini, yapay zeka ile birleştirerek İran'ın uranyum zenginleştirme tesisinde ne yaptığı kapsamlı bir şekilde izlendi.

Viyana'da Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) görüşmeleri sonrası konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “İran’ın, bir yandan Viyana nükleer müzakerelerinin yeniden başlamasını geciktirirken, diğer yandan aynı anda anlaşmanın temel unsurlarından uzaklaştığını giderek artan bir rahatsızlıkla görüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.