BM'nin kararları ve uluslararası sözleşmelerini apaçık ihlal eden İran, Yemen'e illegal yollarla silah ve patlayıcılar göndermeyi sürdürüyor.

İran'dan Yemen'e Umman Körfezi üzerinden büyük miktarda patlayıcı taşıyan İranlı bir grup denizci, bu sefer ABD Donanması tarafından alıkonuldu.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamaya göre İran'dan Yemen'e büyük miktarda patlayıcı maddenin saklandığı bir balıkçı teknesi ABD'li askerler tarafından durduruldu. ABD Donanması resmî Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada "8 Kasım'da ABD 5. Filosu, Umman Körfezi'nde İran'dan Yemen'e büyük miktarda patlayıcı madde de dahil olmak üzere silah yardım kaçakçılığı yapan bir balıkçı teknesini durdurdu." ifadesine yer verdi.

Açıklamanın devamında ABD Sahil Güvenlik gemisi John Scheuerman ve güdümlü füze muhripi USS The Sullivans’ın tekneye uluslararası sularda müdahale ettiğine yer verildi.

ABD unsurları tarafından ele geçirilen teknede; roket ve füze yakıtı ile patlayıcıların yapımında yaygın olarak kullanılan ve güçlü bir oksitleyici olan 70 tondan fazla amonyum perklorat bulundu.

Resim5. Filo ve Birleşik Deniz Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Koramiral Brad Cooper, teknede bulunan patlayıcıların bir düzineden fazla orta menzilli balistik füzeyi fırlatmaya yetecek kadar büyük miktarda olduğuna dikkat çekti.

Açıklamanın devamında teknede yapılan aramada 100 tondan fazla miktarda ve patlayıcılarda kullanılan üre gübresi bulunduğu ifade edildi.

Resim

Patlayıcıları Yemen'e taşımak isteyen 4 denizci gözaltına alınıp Yemen'e transfer edilirken tekne ABD unsurları tarafından Umman Körfezi'ne batırıldı.

40 ton üre gübresi ele geçirilmişti.18 Ocak'ta Umman Körfezi'nde yasa dışı kaçakçılık yapmaya çalışan bir balıkçı gemisi ABD'li askerler tarafından durdurulmuş, ABD 5. Filosu, daha önce de benzer bir önlemede bulunmuştu.