Metaverse’ün geleceği uzmanları ikiye ayrıldı.

Metaverse kavramı son günlerde gündemi bir hayli meşgul ediyor. Eski adıyla Facebook'un adını Meta’ya çevirmesi ve Metaverse için milyarlarca dolar yatırım yapacağını duyurmasının ardından, sosyal medyanın geleceği de tartışma konusu oldu. Metaverse’e en çok inanan şüphesiz, şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi meta’nın kurucusu olan Mark Zuckerberg ve şirketi, misyonunda kararlı. Sanal gerçekliğin (AR, MR ve VR) kapsayan genişletilmiş gerçeklik (XR) tahminlerini ele alan yeni araştırma, 2040 yılına kadar neler olacak ortaya koydu.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Metaverse 500 milyondan fazla kullanıcıya ulaşacak

Genişletilmiş gerçeklik (XR) oyun veya sosyal medya olarak yıllardır teknoloji dünyasında olmasına rağmen, Metaverse’e liderlik ederek daha fazla önem kazanıyor. Fakat insanlar, Metaverse hedeflerinde ikiye bölündü. Elon Üniversitesi ve Pew Research tarafından gerçekleştirilen son araştırmalar 2040’a kadar Metaverse platformlarında yarım milyardan fazla insan olacağını gösterdi. Araştırmacıların yüzde 54’ü tarafından ortaya konan bu iddia, Metaverse yatırımı ile zengin olmaya dikkat çekiyor.

Ankete katılan insanların yüzde 54’üne göre 500 milyondan fazla kullanıcı, günlük hayatlarının bir parçası olarak Metaverse’te yerini alacak. Fakat uzman isimlerin yüzde 46’lık kısmı ise bu fikre tamamen karşı çıkıyor. Metaverse’ün yakın gelecekte günlük yaşamın bir parçası olacağına inanmıyorlar. Bunun yanında uzmanların ortak olarak katıldığı konuların başında Metaverse’ün etik sorunları oldu. Tamamen sanal bir dünyada kullanıcıları kontrol etmenin çok zor olduğunu söylediler. Ayrıca kurumsal ve otoriter çıkarların insanların önüne geçebileceğini düşünüyorlar. Şirketlerin kullanıcıları platformda daha çok tutmak için Metaverse’ün kötü taraflarını göz ardı edebileceğine inanıyor. Bu otoriter çıkarların gözetim kapitalizmini artıracağını söylediler. Uzman isimlerin ikiye bölündüğü araştırma, Metaverse’ün 2040’a kadar daha fazla büyümesi için VR/AR başlıklarına yapılacak yatırımları öne çıkardı.