Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

MIT Lincoln Laboratuvarı'nda oluşturulan Etki Operasyonlarının Keşfi RIO isimli programının, çevrimiçi olarak dezenformasyon yayan sosyal medya hesaplarını otomatik bir şekilde algıladığı ve analiz ettiği aktarıldı.

MIT News sitesinde yer alan habere göre MIT Lincoln Laboratuvarı'ndaki Yapay Zeka Yazılım Mimarileri ve Algoritmalar Grubu'nun bu programı başlatma amacı, dezenformasyon anlatılarını ve anlatıları sosyal medya ağlarında yayan bireyleri otomatik olarak tespit edecek bir sistem oluşturmaktı. 

Ekip 2017 yılındaki Fransa seçimleri üzerinde bir çalışma yürüttü. RIO ekibi seçimden önceki 30 günde, dezenformasyonun yayılışını araştırmak ve analiz etmek için gerçek zamanlı sosyal medya verilerini topladı. Toplamda 1 milyon hesaptan, 28 milyon tweet derlendi. Arından RIO sisteminin kullanılmasıyla dezenformasyon hesapları, yüzde 96 hassasiyetle tespit edilebildi. Habere göre RIO sistemini benzersiz kılan şey, dezenformasyon anlatılarının nereye ve nasıl yayıldığına dair kapsamlı bir görüş oluşturmak için çoklu analitik tekniklerini birleştirmesidir.