Yeni Zelanda, ABD'li havacılık firması Boeing'e sipariş ettiği 4 adet P-8A Poseidon uçağından ilkini teslim aldı.

Defence Post'un haberine göre Washington'a bağlı Seattle şehrindeki Uçuş Müzesi'nde düzenlenen teslimat törenine Boeing ve Yeni Zelanda'dan temsilciler katıldı.

Teslimat, Yeni Zelanda'nın deniz karakol uçağı için ABD Donanması ile yaptığı sözleşmeden 4 yıl sonra gerçekleşti.

Sipariş edilen diğer 3 adet P-8A uçak üretimin son aşamasında ve uçakların 2023 yılına kadar Yeni Zelanda'ya teslim edilmesi bekleniyor.

Uçakların Yeni Zelanda ordusunun envanterindeki P-3K2 Orion filosunun yerini alacağı kaydedildi.

GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor

Boeing, uçağın yanı sıra Yeni Zelanda'nın P-8A filosu için idame destek hizmetleri de sağlayacak.

Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek olan ilk P-8A deniz karakol uçağı; Mart ayında üretilmeye başlandı, Temmuz ayının sonunda boyahaneden çıkarıldı ve Ağustos ayında da ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkiliye göre ülkenin deniz bölgelerinde devriye gezme ve çeşitli tehditlere yanıt verme kabiliyetini artıracak olan P-8A Poseidon, Yeni Zelanda'nın Güney Pasifik komşularına yardımcı olacak ve uzun menzilli arama ve kurtarma kabiliyeti sunacak. 

Boeing Başkan Yardımcısı Philip June yaptığı açıklamada, P-8'in eşsiz, çok görevli deniz devriye yeteneklerinin Yeni Zelanda'ya Pasifik ve ötesine uzanma kabiliyeti sağlayacağını ve Yeni Zelanda'nın P-8'i seçen ya da halihazırda kullanan ve uzun menzilli deniz gözetleme ve savaş yeteneklerinden büyük ölçüde yararlanan bölgedeki sekiz diğer ülkeden biri olduğunu ifade etti.

P-8A Poseidon 

Uzunluk 39.47 m 
Kanat Açıklığı 37.64 m
Boş Ağırlık 62.730 kg
Tam Dolu Kalkış Ağırlığı 85.820 kg
Maksimum Hız 907 km/saat
Harekat Yarıçapı 2.222 km
Yükseklik  12.83 m

İstihbarat toplama, keşif ve gözlem faaliyetleri, arama ve kurtarma faaliyetleri görevlerini icra eden deniz karakol uçağı olarak bilinen P-8A Poseidon; 41,000 feet (12.5 km) irtifada ve 490 knot (saatte 907 km / 563 mil) hıza kadar uçabilmektedir.

Uçak, muharebe operasyonlarını desteklemek için hafif anti-denizaltı torpidoları ve AGM-84 Harpoon anti-gemi füzeleri ile donatılmıştır.