Kara, deniz ve hava savunma sektörlerinde en son teknolojilerin sergilendiği NAVDEX Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Etkinliği ile eş zamanlı olarak gerçekleşen IDEX Uluslararası Savunma Fuarı'nda Türk kara araçları üreticilerinden BMC ileri teknolojileriyle göz doldurdu.

Güç ve aktarma sistemlerinde Türkiye'nin dışa bağımlılığını asgari seviyeye düşürmek amacıyla faaliyet gösteren BMC Power, IDEX Uluslararası Savunma Fuarı'nda "seri üretimine başladığı ve geliştirmeyi sürdürdüğü motorlar ile bunların bakım ve onarımına yönelik yeni teknolojilerini" tanıttı.

"Tuna motorunun seri üretimi başladı"

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

AA'ya yaptığı açıklamada şirket olarak ilk kez bir yurt dışı fuarda yer aldıklarını söyleyen BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, üretim faaliyetlerine ilişkin şunları söyledi:

"Fuarda 400 beygir Tuna ve 600 beygir Azra motorlarının modellerini sergiliyoruz. Tuna motorunun seri üretimi başladı ve ilk 20 motor teslim edildi. Sayı 90'a tamamlanacak. Mayıs ayı sonuna kadar tüm teslimatları tamamlamayı öngörüyoruz. 400 beygirlik motorlar BMC üretimi Vuran araçlarında kullanılacak. Kirpi araçları için de tasarım çalışmalarımız sürüyor, yıl sonunda motorları 'Kirpi'lerde görmeyi öngörüyoruz. Azra motorunu ise tank taşıyıcı araçlarda kullanmayı planlıyoruz ve bu yönde hazırlık yapıyoruz. Ürünler sahaya çıkmaya başladığı için satış sonrasında kullanıcı eğitimi, bakım ve onarım eğitimleri gündeme geliyor."

BMC'NİN GELİŞTİRDİĞİ 600 hp YERLİ VE MİLLİ MOTOR : AZRA

Kaval, tüm bu süreçlerde birtakım yeni teknolojileri kullanarak eğitimlerini daha verimli hale getirmeyi amaçladıklarına işaret ederek şunlar dile getirdi:

"Eğitim alan personel motorun başına gidip artırılmış gerçeklik gözlüğünü taktığında motoru tüm parçalarına ayırarak, toplayarak, parçaların tek tek detaylarına inerek bir bakım-onarım personelinin, motorun bakımında gerçekleştirebileceği ne varsa, ne yapması gerekiyorsa bunu artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinden yapmasını amaçlıyoruz. Bu eğitim sayesinde de sahada motorların bakım ve onarımının en verimli şekilde yapılmasını sağlamayı öngörüyoruz."

Otometre - Otomobil Blogu; Haberler, Yeni Modeller: Yeni BMC Tuna

Teslimatların başlamasıyla ayrıca bir entegre lojistik ekibi kurduklarını söyleyen Kaval; bir yandan parça katalogları, kullanıcı kitapları hazırlanırken bir yandan da bakım-onarım personeli için artırılmış gözlüklerinin kullanıldığı bir eğitim konsepti hazırladıklarını bildirdi.

Kaval, artırılmış gerçeklik teknolojilerine dayalı bakım-onarım eğitim çözümünü ilk aşamada Azra motoru için geliştirdiklerini, buna önce Tuna, sonrasında Utku ve Batu motor güç gruplarını ekleyeceklerini dile getirdi.

Zorlu bakım operasyonları için sanal eğitime olan ihtiyaç artıyor

Edinilen bilgiye göre bakım operasyonlarının basılı kaynaklardan öğrenilmesi zor ve yoğun emek isteyen bir süreç. Genelde bakım operasyonları temel eğitimi aldıktan sonra sahada yetişmiş deneyimli bir ustanın yanında deneyim kazanma yöntemiyle öğrenilmeye çalışılıyor. Bu süreç, hem yetişecek kişinin hem de deneyimli personelin operasyonel verimliliğini düşürmekle kalmıyor; iş kazalarına veya operasyonların uzamasına da sebep olabiliyor. Türkiye'de yetişmiş ara eleman konusunda yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında, teknik personelin gerçekçi bir sanal ortamda eğitim alması ihtiyacı daha da artıyor.

Artırılmış gerçeklik, bakım-onarım faaliyetlerinin daha optimize, hatasız, maliyet etkin ve hızlı yapılmasını sağlamanın yanında, bakım personelinin iş performansını da artıracak.

Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Sanal Bakım Sistemi ile BMC Power tarafından geliştirilen motorların her zaman yüksek performansla göreve hazır tutulması sağlanacak.