2023'ün ilk çeyreğinde yollara çıkacak olan Türkiye'nin gururu Togg imzalı yerli otomobile ilgi her geçen gün sürüyor.

Petrol türevi fosil gibi bütçeye ve çevreye zarar veren yakıtlarla kullanılan araçların yerini alacak olan, "bütçe ve çevre dostu" ve "devrim niteliğindeki" yerli elektrikli otomobilin nasıl çalıştığı da merak konusu oldu.

Togg araçların nasıl çalıştığı ile ilgili bilgilendiren bir video yayınladı.

Elektrikli otomobiller nasıl çalışır? 

Enerjilerini petrol türevi fosil yakıtlar yerine elektrikten alan elektrikli otomobiller; fosil yakıt kullanmadıkları için emisyona yol açmazlar. Bu da onları çevre dostu yapar. Elektrikli otomobillerin hareket etmesi için gerekli olan elektrik enerjisi otomobilin altında yer alan büyük bir batarya tarafından sağlanır. Bu da aracın yol tutuşu karakterini iyileştirir.

Bataryanın içinde birçok modül vardır. Her bir modül farklı hücrelerden oluşur. Elektrik motoru bataryadan aldığı enerjiyle otomobilin hareket etmesini sağlar. Bu motorlar içten yanmalı motorlara kıyasla yüksek tork ve yüksek devir değerlerine sahip olduklarından otomobillerde şanzımana da gerek kalmaz. Bu sayede hem daha konforlu hemde daha performanslı bir sürüş mümkün olur. Kısacası; tamamen elektrikli otomobiller çevreci olmalarının yanı sıra daha az parça ile daha yüksek performans sağlarlar.
 

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?