TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) üretimi motorlar, yerli İHA’lar Bayraktar TB3 ve AKINCI C’ye entegre edilecek.

İlk yerli helikopter motoru TEI-TS1400’ü başarıyla çalıştıran ve savunma sanayii alanında yerli çözümler üretmeye devam eden TEI, Bayraktar TB3 ve AKINCI C’ye güç kaynağı olacak.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Faruk Akşit, katılmış olduğu bir programda önemli açıklamalarda bulundu.

TEI-PD222 ve TEI-PD170 motorlarının entegrasyon sürecinden bahseden Akşit, “AKINCI’nın değişik versiyonları var. AKINCI C dediğimiz daha hafif ve daha uzun süre havada kalacak versiyonu TEI-PD222 ile uçacak.” ifadelerini kullandı.

Faruk Akşit sözlerine şu şekilde devam etti:

“TB-3 için TEI’nin PD170 motorunu uyarladık. Bu yıl içerisinde belki de TB-3’ü bizim motorumuz ile uçuracaklar. Bizim motorumuz yüksek irtifada bu gücü verebilen tek motor.”

Türk savunma sanayiinin iftihar kaynağı olan İHA’ların yerli üretim motorlar ile uçacak olması büyük bir sevinçle karşılandı.

ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

TEI-PD170

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı desteğiyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru, 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahip.

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahip olarak geliştirildi. JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalıştırılabilen TEI-PD170 motoru, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45.000 ft. tavan irtifaya sahip.

8000 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motoru, ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirdi ve halihazırda uçuşlarını sürdürüyor.

TEI-PD222

TEI-PD222 motoru, MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılamak üzere geliştiriliyor.

Kalkışta 220HP (±2) güç hedefi, seri iki kademeli turboşarj sistemi, yüksek irtifa kabiliyeti, düşük yakıt tüketimi, alüminyum bloklu hafif tasarımı gibi özellikleriyle piyasadaki rakiplerinin ötesine geçerek kullanıldığı platformların kabiliyetlerini bir üst sınıfa taşıyacak.