Deprem felaketi sonrası 10 ilde arama-kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Pek çok ülkeden arama kurtarma ekipleri yardıma gelerek Türk ekiplere yardımlarını sunsa da en büyük iş yerli teknolojik ürünlere düştü.

Bu kapsamda Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk savunma sanayiinin sahip olduğu imkan ve kabiliyetler bölgeye sevk edildi.

Türk savunma sanayii bünyesinde geliştirilen çeşitli arama kurtarma araçları deprem bölgesinde önemli görevler üstlendi.

Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgilere göre deprem bölgesine 78 yeraltı görüntüleme, tespit ve analiz cihazı, duvar arkası radar, 343 çeşitli tip ve özelliklerde kamera sistemi, göçük altı görüntüleme cihazı, çubuk kamara, termal kamera, güneş enerjili kamera, yaka kamerası gönderildi.

Deprem sonrası hasar gören binaların konumları "uydu görüntü alma ve işleme sistemleri"yle tespit edilerek arama kurtarma çalışmalarına hız ve kolaylık kazandırıldı. 

Son verilere göre ise TSK ve İçişleri Bakanlığı envanterindeki yaklaşık 50 İHA (Akıncı, Aksungur, Anka ve Bayraktar TB2 ile 1000 saatin üzerinde) ve 100'den fazla multikopter drone ile uçuş yapılarak deprem bölgesi görüntüleri canlı olarak acil yönetim merkezlerine aktarıldı ve aktarılmaya devam ediliyor.

Türkiye'den Karadağ'a askeri araç hibesi Türkiye'den Karadağ'a askeri araç hibesi

Ayrıca harekat alanında kullanılması hedeflenen İHA üzerine monteli baz istasyonu ilk olarak deprem bölgesinde operasyonel olarak görev yaptı. 30 saati aşkın süredir hizmet veren İHA ile cep telefonu iletişimine önemli katkı sunuldu.

Bu faaliyetlere ek olarak çalışmalarda ihtiyaç duyulan çok sayıda araç ve malzeme de bölgeye sevk edildi. Projektörler başta olmak üzere kırıcı, delici, kesici gibi ekipman ve teçhizatlarla arama kurtarma çalışmalarına destek veriliyor.

Bölgedeki enerji ihtiyacının karşılanması için de çeşitli güçlerde 1800'e yakın jeneratör deprem bölgesine gönderildi.