Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni nesil teknolojiler geliştirilmeye devam ediliyor.

Yeni nesil teknoloji trendlerini yakından takip eden Türk savunma sanayii, milli artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirmek için çalışmalara başladı.

ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, milli artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirilmesine yönelik protokolü Defence Turkey Dergisi tarafından düzenlenen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı etkinliğinde imzaladı.

Konu ile ilgili ilk açıklama BİTES Savunma resmi sosyal medya hesaplarından yapıldı.

BİTES Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Silver Sponsoru olduğumuz Future Soldier’da, Zeki ve Çevik Teknoloji ATOK'a gösterilen yoğun ilgi devam etti.

ASELSAN Sivas ile Geleceğin Askeri konseptini destekleyen Yerli ve Milli AR Gözlüğü prototipini geliştirmek üzere ortak çalışma protokolü imzaladık.” ifadelerine yer verildi.

"Geleceğin Askeri" konseptini destekleyen çalışma kapsamında güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik "akıllı artırılmış gerçeklik gözlüğü prototipi" geliştirmek üzere ortak çalışma yapılacak.

ASLAN İKA tehditleri METE ile durduracak ASLAN İKA tehditleri METE ile durduracak

Projenin ilk fazında harici sensör ve kameralarla birlikte çalışabilen, geniş bakış açısına (FoV) sahip, 5G - LTE- Wi-Fi desteği bulunan, çevresel koşullara uygun, askeri operasyonlarda kullanılabilir bir gözlük geliştirilecek.

BİTES artırılmış gerçeklik yazılımı geliştirme, ASELSAN SİVAS ise optik, elektronik ve optomekanik tasarım ve üretim sorumlulukları üstlenecek. İki şirket birlikte yapacakları sistem mühendisliği çalışmalarıyla sahip oldukları kabiliyet ve tecrübeleri ışığında geliştirme faaliyetleri yürütecek.

Yapılacak çalışmalara bu ürünlerdeki yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması ve güvenlik güçlerinin harekat ihtiyaçları doğrultusunda bir prototip ürün tasarlamak ilk hedef olacak. Giyilebilir teknolojiler üreterek güvenlik güçlerine avantaj sağlamayı amaçlayan BİTES ve ASELSAN SİVAS, sonraki aşamalarda da global pazarda rekabet etmek için ileri faz çalışmalarına devam edecek.