Uzayda biriken roket ve uydu parçalarından oluşan uzay çöpleri beklenen bir kazaya yol açtı.

Şarkul Avsat’ın Kanada Uzay Ajansı'nın (Canadian Space Agency - CSA) yaptığı açıklamasına dayandırdığı haberine göre, Canadarm2 adlı 18 metre uzunluğundaki kolun küçük bir enkazdan darbe aldığı bildirildi.

İstasyonun dışında bakım ve onarım çalışmalarında kullanılan kol, UUİ'ye giden uzay araçlarına kenetlenmede görev alıyordu.

Kanada Uzay Ajansı’nın açıklamasında, çarpışma ihtimali olan ve en az beyzbol topu büyüklüğündeki nesnelerin incelendiği ifade edildi. 12 Mayıs'ta yapılan rutin bir incelemede de enkazın yol açtığı delik ortaya çıktı.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

İnceleme sonucu kazadan etkilenmediği ortaya çıkan Canadarm2 kolu, planlandığı şekilde görevine devam edecek. Ancak CSA ve NASA, hasarla ilgili veri toplamaya da devam edecek.

Diğer taraftan Dünya'nın yörüngesindeki uzay enkazı artmaya devam ediyor. Avrupa Uzay Ajansı'na (European Space Agency-ESA) göre, şu anda Dünya yörüngesinde atıl vaziyette yaklaşık 3 bin uydu bulunuyor.

Yörüngede ayrıca 10 santimetreden büyük 900 bin, bir cm’den büyük 128 milyon, bir milimetreden büyük 34 bin nesne mevcut.

Örneğin 2016'da, UUİ'de olan ESA astronotu Tim Peake, pencereden görülen bir çipin fotoğrafını paylaşmıştı. Eylül 2020'de UUİ, bir hurdaya çarpmamak için manevra yapmak zorunda da kalmıştı.