Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Ulus Meydanı'nda Solingen faciasını anmak amacıyla açılan stantta basın açıklaması yaptı.

60 yıldır Almanya’da varlık gösteren Türk diasporasına dikkat çeken Eren, Türk diasporasının hem anavatanlarına hem de Almanya’ya birçok alanda önemli katkılar sunduğunu vurguladı.

Eren, "Anavatan toprakları dışında kendilerine yurt edinen insanımız, 60 yıllık diaspora geçmişi boyunca, sadece çalışkanlığı ve alın teriyle değil, milletimizin latif ahlakı, diğerkamlığı ve hamiyetperverliğiyle yaşadıkları ülkelerin vazgeçilmez bir parçası haline geldi." ifadelerini kullandı.

Almanya’da sevgi elçisi olarak kabul edilen Mevlüde teyzeye atıf yapan Eren, "Bugün biz de burada, Mevlüde teyzenin affetmeyi bilen, yüce gönüllü ve onurlu duruşundan ilham alarak, dünyanın dört bir yanındaki Türk diasporasının, yaşadıkları ülke toplumlarıyla kurduğu kardeşlik bağının ırkçılık zehrine boyun eğmeyeceğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz." diye konuştu.

Eren,"Saldırı, yaşadıkları ülkelerle uyum içerisinde varlık gösteren insanımızın bu ülkelere duydukları aidiyet hissini derinden zedeledi. Ne yazık ki 1988 Schwandorf, 1992 Mölln kundaklamalarının ardından yaşanan Solingen, vatandaşlarımızı hedef alan son saldırı olarak kalmadı. 2000-2006 yılında aşırı sağ NSU Terör örgütünün işlediği cinayetlerde 8 insanımızı kaybettik. En son geçtiğimiz yıl Hanau’da 4 yurttaşımızın vefatıyla sonuçlanan ırkçı bir saldırı yaşandı. Almanya’da günümüze kadar ırkçı saldırılarda hayatını kaybedenlerin bilançosu toplam 213 kişiye ulaşıyor. Almanya Federal Meclis kayıtlarına göre geçtiğimiz yıl 900’ün üzerinde İslam karşıtı suç işlendiği bilgisi paylaşıldı." dedi.

Eren  ayrıca, "Bu anlamda Alman tarafının da konunun vahametinin farkında olduğunu görüyor ve aşırı sağ ile mücadele kapsamında aldığı önlemlerin kapsamının genişletilerek etkinliğinin arttırılması girişimlerini önemsiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ayıca Abdullah Eren resmi Instagram hesabından; 

“•Saima

İngiliz Kraliyet Donanması gemisinde sabotaj soruşturması İngiliz Kraliyet Donanması gemisinde sabotaj soruşturması

•Hülya

•Gülüstan

•Hatice

•Gürsün

28 yıl önce Almanya-Solingen'de ırkçı caniler evlerini yakıp 4'ü çocuk;5 vatandaşımızı katletmişti.

Ankara-Ulus'ta o evin de olduğu anma platformumuzdan YURTDIŞI TÜRKLER YALNIZ DEĞİL dedik.” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı.