Yunanistan’da Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile Ulusal Savunma Bakanlığı arasında kriz!

Son zamanlarda ekonomik zorluklarla boğuşan ve limanlarını satışa çıkaran komşu Yunanistan’da yine ekonomik bir problem yaşandı.

Yunan basınından Defence Review’in haberine göre Yunanistan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Yunan donanmasının bakımı için harcanacak 7 milyon avroluk ek masrafı fonlamayı reddetti. Bakım isteği 40 yaşına yakın veya 40 yaşını aşan eski fırkateynler için yapılmıştı.

Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor

Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında Milli Savunma Bakanlığı, İstanbul Boğazı’nda 100 gemi ile geçit töreni düzenlemişti. "100'üncü Yılda 100 Gemi" adı verilen resmigeçide Türk donanmasından TCG Anadolu'nun rehberliğinde fırkateynler, Ada sınıfı korvetler, mayın avlama gemileri, amfibi gemiler, karakol gemileri, lojistik gemileri, hücumbotlar ve denizaltılar katılmıştı. Komşu Yunanistan basını bu resmigeçidi bir “güç gösterisi”, “gözdağı” ve hatta “açık tehdit” olarak nitelendirmiş ve bu geçidin kendilerine bir meydan okuma olduğunu yazmışlardı.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 233033

Tüm bunların ardına böylesi bir krizin yaşanması sebebiyle Yunan basınında bu durum “kabul edilemez” ve “gülünç” olarak nitelendirildi: “Donanmanın tüm birimlerinin anında hazır ve çalışacak durumda olması gereken ve teknik destek ihtiyaçlarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, bu yaşananlar gülünç... Konunun yetkili bakanlar arasında derhal çözüme kavuşturulmasını umuyoruz. Bütün bir hükümetin donanmaya ve son derece yaşlanan bir filoya yalnızca 7 milyon Euro ayırmayı reddetmesi kabul edilemez.”