Yunanistan, Girit'teki sismik araştırmalarını durdurdu. Milletgazetesi.gr’de yer alan habere göre, Yunanistan’ın bel bağladığı EastMed projesine ABD’nin sıcak bakmamasını açıkça ifade etmesinin ardından ABD’li ExxenMobil ve ve Fransız şirketi Total bölgede yaptığı sismik arama faaliyetlerin durdurdu. Yunanistan medyasında konu ile ilgili yapılan haberler ABD’nin bu görüşü ile projenin uygulanmasının imkansız hale geldiği yönünde.

Bazı Yunan haber portalları ise ABD’nin resmî olmayan bir mektupla Türkiye'yi rahatsız etmemek için söz konusu boru hattını istemediğini bildirdiğini aktardı. Kathimerini gazetesi, Washingon'ın EastMed boru hattına ilişkin olumsuz görüşlerini Yunanistan'ın yanı sıra Kıbrıs ve İsrail'e de bildirdiğini yazdı. Haberde, olumsuz kararın "ABD'nin çevre dostu olmayan enerji projelerini desteklememe" yaklaşımı ile bağlantılı olduğunun iletildiği belirtildi. Öte yandan Yunan medyası, ExenMobil ve Total’in Güney Kıbrıs’ta araştırmalara devam ettiğine dikkat çekti. capital.gr (Yunan ekonomi haber sitesi), söz konusu şirketlerin özellikle de Fransız Total’in Irak gibi Orta Doğu ülkelerine yöneldiğini belirtti.

Silah diplomasisi işe yaramıyor

Yunan hükümetinin hem ABD, hem de Fransa ile milyarlarca euroluk silah anlaşması yaptığına dikkat çeken miliraire.gr, “Sözde "silah diplomasisi" bize hiçbir zaman kar getirmedi, ama yine de ısrar ediyoruz!” ifadelerini kullandı. Haberin devamında; “Tüm bunlar, Türkiye'nin Kıbrıs'ta bir çatışma ortamı yaratmasıyla aynı anda oluyor” şeklinde kullanılan ifadeler Yunanistan’ın Türkiye’nin bölgedeki etkisini arttırdığından ne kadar rahatsız olduğunu da gözler önüne serdi.

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında Ocak 2020'de imzalanan EastMed, bölge ülkelerinin deniz sınırlarını dikkate almadan Doğu Akdeniz gazının Kıbrıs ve Girit üstünden Avrupa'ya taşınmasını hedefliyordu.