Yunanistan, dünyanın yakın takibe aldığı Türk savunma sanayiinin gücü karşısında hava gücünü artırmaya devam ediyor. Yunanistan bu kapsamda uçak sayısını artırma yoluna gitti ve 2 adet Fransız Rafale savaş uçağı daha teslim aldı.

Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

Teslimatlar Yunanistan Hava Kuvvetlerinin resmî Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı.

Two new single-seat #Rafale fighters H3R type were added today to the Hellenic Air Force #HAF

The Rafales arrived at the Tanagra air base on a symbolic day for the Air Force, on the feast day of Archangel Michael https://t.co/w8812eFObg https://t.co/6uFiJOvqHb

— Marios Karatzias (@MariosKaratzias) November 8, 2022

Yapılan paylaşımda, Yunanistan'ın sahip olduğu Rafale savaş uçağı sayısının yeni teslimatla 8'e çıktığı ifade edildi. Teslim alınan uçaklardan 6'sının ikinci el, son ikisinin ise yeni olduğu kaydedildi. Anlaşma kapsamında alınacak 24 uçaktan 12'si yeni, 12'sinin ikinci el olduğu kaydedildi.

16 bin metre yüksekliğe çıkabilen Fransız Rafale savaş uçağı; çift motora sahip, hızı saatte 1900 km'ye çıkabiliyor ve hedefini 100 km öteden tespit edip ateş edebiliyor.

Yunanistan'ın anlaşma kapsamında tedarik edeceği 24 Rafale tipi savaş uçağının ilk teslimatı 2022'nin başında gerçekleşmişti, bütün teslimatın ise 2025'e kadar yapılması planlanıyor.

3,3 milyar avroluk anlaşma; uçuş personelinin eğitimi, uçuş simülatörleri ve ilk teknik destekleri kapsıyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos Rafale uçağının ilk teslim edildiği zaman Yunanistan'ın bu jetleri Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilim ve istikrar sorunundan dolayı aldıklarını ifade eden bir açıklamada bulunmuştu.