Bir süredir askeri ve savunma alanlarında dayanışma içerisinde olan Yunanistan ve ABD, yeni bir iş birliğine hazırlanıyor.

Greek Reporter sitesinde savunma şirketi Thales'in basın açıklamasının temel alındığı haberde, Yunanistan'ın ABD'den denizaltı karşıtı sonar sistemi almaya hazırlandığı ifade edildi.

Yapılacak sözleşme kapsamında Thales, toplam 55 adet Havadan Taşınan Düşük Frekanslı Sonar Sistemi (Airborne Low Frequency Sonars / ALFS) için Lockheed Martin ile iş birliği yapacak. Bu sonarlar, 2019 yılında ABD Dış Askeri Satış Planı kapsamında Yunanistan'a satılan MH-60 helikopterlerinin bir parçası olarak Yunan Donanması'na teslim edilecek.

Thales şirketinin açıklamasına göre, sonar sistemlerinin 42'sinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde, kalan 13'ünün ise bir sonraki sene teslim edileceği aktarıldı.

Türkiye, Yunanistan'ı ABD'ye yanaşmaya zorladı

Doğu Akdeniz'de Türkiye karşısında zayıf kalan Yunanistan, son zamanlarda başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerle hem askeri hem de savunma alanında ilişkilerine hız verdi.

Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi

Son zamanlarda ABD ile Yunanistan daha yakın bir askeri iş birliği stratejisi izliyor. Geçtiğimiz yıl ABD, Yunan Deniz Kuvvetleri için 3 adet fırkateynin ortak üretimi teklifini önermişti. Bunun yanı sıra ABD, Yunanistan toprakları içerisinde Dedeağaç'tan sonra 4 ayrı kentte daha askeri üs kurma kararı vermişti.