Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, İslam dini hakkında haddini aşan cümleler kurdu. 

Yunanistan'da bir televizyon programına katılan İeronimos, "İslam bir din değildir. Siyasi bir partidir. Müslümanlar da savaş yanlısı insanlardır." sözlerini sarf ederek bir skandala imza attı.

MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak

Bunun İslam’ın karakteristik özelliği olduğunu ve Hz. Muhammed’in öğretilerinin de bunu söylediğini iddia eden Başpiskopos, saygısızlık dolu bu açıklamalarıyla sınırları aştı. Başpiskopos'un İslam dinini hedef alan bu söylemlerini yorumlayan uzmanlar, Başpiskopos'un asıl amacının Müslümanları kışkırtmak olduğu ifade edildi.

Her platformda din özgürlüğünden bahseden Batı ülkelerinin yine iki yüzlü tutumu dikkat çekti. Sürekli Müslümanları hedef alan Avrupa ülkeleri, Yunan Başpiskopos'un bu açıklamaları karşısında kafalarını kuma gömdü.

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'a tepki yağıyor

Bu açıklamanın ardından başta Yunanistan'daki Türkler olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan Müslümanlar tarafından Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'a tepkiler yağdı. Son dönemde Avrupa'da artan İslamofobi söylemlerine böylelikle bir yenisi daha Yunanistan Başpiskoposu tarafından eklendi.

Yunanistan ve Türkiye arasında istikşafi görüşmelerin başlayacağı bir dönemde, Yunan din adamının faşist ve din özgürlüğü karşıtı yaklaşımı kafalarda soru işaretleri bıraktı.