Fransa'daki Istria Dassault Aviation tesislerinden havalanan 6 adet Rafale savaş uçağı filosuna katılmadan önce Yunan Mirage 2000-5 savaş uçakları ile beraber Atina üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

Yunan Hava Kuvvetleri'nin 114. Savaş Kanadı Filosu'na katılacak Rafale'ler, Yunanistan'ın güneyinde Tanagra Hava Üssü'nde, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Savunma Bakanı Panagiotopoulos, Savunma Bakanı Floros, Hava Kuvvetleri Komutanı Blioumis ve Fransa’nın Atina Büyükelçisi Patrick Mezonav tarafından karşılandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise konuyla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Kıbrıslı meslektaşım Ioannis Kasoulides ile birlikte, hava kuvvetlerine yeni katılan Rafale savaş uçaklarını, Mirage 2000-5 savaş uçaklarının eşliğinde Atina semalarında uçarken Dışişleri Bakanlığı'nın balkonundan seyrediyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

İspanya, A400M nakliye uçağı siparişlerini iptal ediyor İspanya, A400M nakliye uçağı siparişlerini iptal ediyor

Dassault Aviation firması Yunanistan'a ilk etapta kullanılmış bir Rafale jeti teslim ettiği, geriye kalan 11'i kullanılmış ve 6'sı yeni üretilecek savaş uçağının 2023'e dek hazır olacağı açıklanmıştı. Eylül ayında ilk uçağını teslim alan Yunanistan’ın yeni siparişlerle birlikte 24 adet Rafale uçağına sahip olacak. Yeni sipariş edilen 6 uçağın teslimat tarihi ise açıklanmadı.

Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier geçtiğimiz yaptığı bir açıklamada, Fransa ile Yunanistan'ın yaptığı stratejik ortaklığa dikkat çekerek, "Atina’nın bu seçiminin Amerikan yapımı uçaklara bir alternatif oluşturdu." demişti. Trappier, üretilen savaş uçaklarını Avrupa pazarında satmanın da son derece zorlu olduğunu kaydetmişti.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos ise, Rafale uçağının teslimi sonrası yaptığı konuşmasında Atina hükümetinin bu jetleri satın almasının arkasında yatan sebebin Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilim ve istikrar sorunu olduğunu söylemişti