Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, Türkiye ile tehditlerin gölgesi altında müzakerelerin mümkün olmadığını söyleyerek, temel koşulun uygulamada ve konuşma dilinde gerilimi azaltmak olduğuna işaret etti.

Arabic Rt'nin haberine göre, Sözcü Petsas, Yunan-Türk kriziyle ilgili Yunan Mega kanalı ile yaptığı röportajda, "Neyse ki, Türk araştırma gemisinin ayrılışından ve herhangi bir nakliye bildiriminin yenilenememesinden sonra, son birkaç gün içinde bu konuyla ilgili göreceli bir gerileme aşamasına tanık oluyoruz. Yunanistan arasında temaslar var. Temaslar Türkiye Cumhurbaşkanı ve Yunanistan Başbakanının danışmanları düzeyinde" dedi. 

"Dışişleri Konseyi tarafından zaten onaylanan yaptırımlar listesi Perşembe ve Cuma günü Avrupa zirvesinde kabul edilecek ve Türkiye'nin sahada yükselişe son vermesini istiyoruz” diyen Petsas, Yunanistan'ın Ankara'ya yaptırım uygulamak istemediğini ve gerilimi durdurmaya tercih ettiğini söyledi.

"En olası senaryonun, Türkiye'nin davranışına bağlı olarak daha sonra uygulanacak Avrupa zirvesinde yaptırım kararı almak" olduğuna işaret eden Yunan hükümet sözcüsü Petsas, "Avrupa'nın yaptırımlar listesini kabul etmemesi iyi olmaz" dedi.

İki ülke arasındaki keşif müzakerelerinin yeniden başlaması gerektiğini belirten Petsas, “Türkiye ile Yunanistan arasında uzun yıllardır askıya alınan deniz alanlarının sınırlarının çizilmesinin de iki ülke arasında sorun olan anlaşmazlığa çözüm getirecektir” dedi.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu