Yunanistan, kara ve deniz gücünü artırmak için yeni bir anlaşmaya hazırlanıyor. 

Yunan medyası Yunanistan'ın elindeki tankların ve 4 fırkateynin modernizasyonu için Almanya ile 4 milyar avroluk bir anlaşma yapmaya hazırlandığını duyurdu.

Türkiye'nin bölgede güç sahibi olması karşısında gayri askeri statüdeki Adalar'ı silahlandırmaya hızla devam eden Yunanistan, envanterindeki silahları da yenileme yoluna gidiyor.

 Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un 27 Ekim’de gerçekleştireceği Yunanistan ziyaretinin de Yunanistan'ın envanterindeki silahları yenilemesini kapsadığı iddia ediliyor.

Rheinmetall'den Lynx KF41 teslimatı | SavunmaSanayiST

Alman ve Yunan liderlerin görüşme sonrası silahlanma programının ya da bu programın bir bölümünün açıklanması bekleniyor.

Açıklanması beklenen anlaşmanın şunları kapsadığı iddia ediliyor:

- 205 adet Lynx KF-41 tipi yeni zırhlı muharebe aracı satın alımı (üretimin Kuzey Yunanistan’da kurulacak bir fabrikada yapılması planlanıyor).

- 190 adet Leopard 1 tipi tankların modernizasyonu.

- 183 adet Leopard 2 tipi tankların modernizasyonu.

- 4 adet MEKO tipi fırkateynin modernizasyonu.

TEKNOFEST İzmir başladı TEKNOFEST İzmir başladı

Yapılan hesaplamalara göre, toplam 337 adet Leopard tankının moderizasyonu 2 milyar, 205 adet zırhlı muharebe aracının satın alımı 1.4 milyar, 4 fırkateynin modernizasyonu ise 600 milyon avroya mâl olacak.

Leopard 1 - Vikipedi

2020 krizinden sonra silahlanma programını uygulamaya koyan Yunanistan; Fransa’dan 3.3 milyar dolar değerinde 24 adet Rafale savaş uçağı ve 3 milyar dolar değerinde 3 adet Belharra tipi fırkateyn sipariş etmişti.

ABD'den 20 adet F-35 savaş uçağı satın almayı düşünen Yunanistan; ABD ile temaslarını sürdürüyor. ABD yönetiminin Başbakan Kirikaos Miçotakis’in mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında “yeşil ışık” yakması üzerine, Yunan Hava Kuvvetleri haziran ayında “niyet mektubu” göndererek 20 adet F-35 satın alımı için süreci başlatmıştı. Anlaşma sağlanması halinde, F-35’lerin yaklaşık 3 milyar dolara mâl olması ve teslimatın 2028’de başlaması bekleniyor.