Yunanistan, Türkiye'nin insansız hava aracı üstülüğüne karşı durumu eşitlemek için çeşitli İHA sistemleri tedarik etmeye devam ediyor.

Slovakya'nın F-16 Blok 70 savaş uçağından ilk uçuş Slovakya'nın F-16 Blok 70 savaş uçağından ilk uçuş

NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) tarafından yapılan açıklamaya göre Yunanistan, NATO'nun SPERWER İHA programı kapsamında Fransa merkezli savunma şirketi Safran ile Patroller İHA için sözleşme imzaladı.

NSPA tarafından yapılan açıklamada, bu sözleşme ile NSPA'nın Yunan ordusunun kara kuvvetlerine destek vermekten deniz ve sınır izlemeye kadar çok çeşitli gözetleme görevlerini gerçekleştirmesini sağlayacağı ifade edildi.

capture-wZ4Kw1

Taraflar arasındaki anlaşma Paris Air Show sırasında imzalanırken sözleşme bedeli ve tedarik edilecek İHA sayısına dair bilgi verilmedi.

Fransız Safran tarafından geliştirilen MALE sınıfı Patroller İHA, Şubat 2023'te 150 kilogramdan ağır sabit kanatlı insansız hava araçları için geçerli olan NATO uçuşa elverişlilik standardı STANAG 4671'e göre resmi olarak onaylanan ilk taktik insansız hava aracı sistemi olmuştu. 

Ancak söz konusu İHA gerçekleştirdiği testler sırasında yaşadığı kazalarla dünyada adından sıkça söz ettirmişti. 

2019 yılında gerçekleştirdiği bir testte Patroller, sadece 10 dakika havada kalmış ardından yere düşmüştü. Başka bir test esnasında da oluşan bir hata sonucu denize çakılmıştı.

Patroller İHA, her ne kadar Şubat 2023'te kendini NATO'ya ispatlasa da geçmiş dönemlerde yaşadığı kazalar kafalarda soru işareti bırakıyor.