Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

Yunanistan, Türkiye'nin insansız hava aracı üstünlüğüne karşı şartları dengelemek için büyük uğraş veriyor.

CNN Yunanistan'ın haberine göre Atina, keşif ve gözetleme faaliyetleri için İsrail'den kiralanan 3 adet HERON İHA'yı satın almaya karar verdi.

25 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen, Yunan kuvvet komutanlarının katıldığı savunma toplantısında, Yunan Silahlı Kuvvetlerinin silahlanma programına ilişkin yapılan görüşmelerde, Yunan Hava Kuvvetleri için İsrail üretimi 3 adet HERON İHA'nın satın alınması kararlaştırıldı.

Yunanistan'ın 390'ıncı İnsansız Hava Aracı Filosu bünyesinde bulunan Skyros'taki 135'inci Muharebe Komutanlığı'nda konuşlu toplam 3 adet kiralık HERON İHA'sı bulunuyor.

Yunan HERON İHA'ları, eski Pegasus İHA'larının yanında yer alıyor ve onlarla birlikte keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılıyor. Ancak HERON, sahip olduğu teknoloji sayesinde görüntü analizi konusunda etkileyici yeteneklere sahip olup keşif, MEB gözetleme (Münhasır Ekonomik Bölge), bilgi toplama ve hatta hedef belirleme dışında da görevler üstlenebiliyor.

Atina hükümeti ise kiralık 3 İHA'nın sözleşme bitiş tarihinin yaklaşmasından dolayı bu İHA'ların satın alınmasına sıcak bakıyor.

Yunan Hava Kuvvetleri ayrıca, HERON'ların havadan karaya füzelerle donatılan SİHA versiyonunun da tedarik edilmesini düşünüyor.