Yunanistan, Türkiye'nin savunma sanayiinde olan üstünlüğüne karşı şartları dengelemek için yeni alımlar yapmaya hazırlanıyor.

Yunanistan'ın dış ilişkiler ve savunma konularındaki en üst karar alma organı olan Dışişleri ve Savunma İşleri Hükümet Konseyi (KYSEA), milyonlarca dolarlık çeşitli savunma ürünlerinin tedarikini onayladı.

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, toplam değeri yaklaşık 300 milyon avronun üzerinde çeşitli savunma ürünlerinin satın alınması karar verildi.

Yunan Hava Kuvvetleri için yapılacak alımlar

Yunan Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda Atina hükümeti, İsrail ile yapılan 009C/23 sayılı hükümetlerarası anlaşmayla birlikte Rafael Advanced Defence Systems şirketinden 130 milyon avroluk bir bedelle havadan karaya hassas güdümlü mühimmat olan 300 adet Spice bombası satın alacak. 

İsrail ile yapılan bir başka anlaşma ile birlikte Yunanistan, 50 milyon avro değerinde Rampage seyir füzesi tedarik edecek.

SPICE1000-UNC-2

Yunan Donanması için alınan karar

Gerçekleştirilen toplantıda KYSEA, Yunanistan'ın Fransa, Danimarka, İspanya, İtalya ve Norveç tarafından desteklenen Çok Rollü Karakol Kuvvet (MMPC) programına dahil olmasını onayladı.

Program 12 Kasım 2019’da AB tarafından onaylanarak yürürlüğe girmişti. 2021 yılı itibariyle Destek mektubu (Lol) imzalandı ve Şubat 2022 itibariyle ortak finansman niyet mektubu kabul edildi. Program, İtalyan-Fransız konsorsiyumu NAVIRIS tarafından koordine ediliyor ve Yunan tarafından FEAC, HYDRUS, IDE, ISD SA (ENTEGRE SİSTEMLER SOLUTIONS SA), PRISMA ve TERRA SPATIUM adlı Yunan şirketleri kuruluş olarak katılıyor.

epc3

Yunan Kara Kuvvetleri için yapılacak tedarikler

Yunan Kara Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda hükümet, Leopard 2 ana muharebe tankı için ABD ile imzalanan 6,5 milyon dolarlık M865 TPCSDS-T 120 mm mühimmat tedarik anlaşmasını onayladı. 

Bunun yanı sıra ABD ile imzalanan 2 milyon avro değerinde hükümetlerarası imzalanan anlaşmaya göre, 200 adet AN/AVS-6 gece görüş dürbünü tedarik edilecek.

Son olarak, Yunan Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan helikopterlerin onarım, modernizasyon ve silah sistemlerin tedariki için 28 milyon avroluk tedarik planı onaylandı.