Yunanistan'ın, Avrupa'ya yerleşmek isteyen göçmenlere karşı ortaya koyduğu insanlık dışı muamele Uluslararası Af Örgütü'nin raporuna yansıdı.

DW Türkçe'nin haberine göre, Af örgütünün Yunanistan'ın sığınmacılara karşı sergilediği tavrı hazırlanan bir raporla ortaya çıktı. Uluslararası Af Örgütü Almanya teşkilatının mülteciler uzmanı Franziska Vilmar hazırlanan raporda, "şiddet kullanılarak uygulanan push-back'lerin (geri itme), Meriç Nehri bölgesinde Yunan sınır siyasetinin bir parçası olduğunun" yapılan araştırmalarla ortaya konduğunu söyledi.

Raporda, Yunan güvenlik güçlerinin Türkiye sınırından 700 kilometre uzakta yakaladıkları sığınmacıları dahi Türkiye'ye gönderdiği öne sürüldü. Hatta örgütün belgelenmiş vakalara dayandırdığı iddialarına göre Yunan makamları, iltica başvurularını değerlendirmeye bile almadan sığınmacıları kara ve deniz üzerinden yasa dışı bir şekilde geri itme uygulamasına tabi tutuyor.

Yunanistan'ın sığınmacılara kötü muamelesi rutinleşmeye başladı

Örgütün hazırladığı "Greece: Violence, lies and pushbacks" (Yunanistan: Şiddet, yalanlar ve geri itmeler) adlı rapor, 2020 yılının haziran-aralık dönemi Meriç Nehri bölgesindeki Yunan sınır polisinin insanlık dışı muamelesini içeriyor.

Af Örgütü'nün yeni araştırması, Yunanistan'ın insan haklarını ihlal etmesinin rutin bir hal aldığını ileri sürüyor. Af Örgütü'nün açıklamasında, "Sınır dışı faaliyetinin organizasyon seviyesi, Yunanistan'ın insanları geri göndermek ve bunu gizlemek için ne denli ileri gidebileceğini gösteriyor." ifadelerine yer verildi.

Sığınmacılar darbeye maruz kaldı

Af Örgütü'nün raporu hazırlarken görüştüğü sığınmacılar, kendini Yunan makamlarının temsilcileri olarak tanıtan ve bazıları sivil kıyafetli olan kişiler tarafından şiddet gördüklerini; çok sayıda kişiye sopa ve değneklerle vurulduğunu, tekme, yumruk, tokat atıldığını ve darbelere maruz kaldıklarını; bu sebepten dolayı bazı durumlarda ağır yaralanmaların yaşandığını dile getirdi.

Diğer taraftan insan hakları ihlallerini engelleme konusunda sorumluluğu bulunan Frontex'in Yunanistan'daki insanlık dışı muameleye göz yumması Af Örgütü tarafından eleştirildi. Af Örgütü Yunanistan'daki görevinin sona erdirilmesini talep etti.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Franziska Vilmar, konuştukları insanların Frontex'in çok sayıda personel ile görev yaptığı bölgelerden geri gönderilen kişiler olduğuna dikkat çekti. Vilmar ayrıca gerek kendilerinin gerekse başka örgütlerin çok sayıda vakayı belgelemesi Frontex‘in kötü muamelelerden haberinin olmadığını iddia edemeyeceğini vurguladı.