Savaş stratejisinde büyük rol oynayan Türk mühendislerinin geliştirdiği İHA’lar komşu Yunanistan’ı teknolojik olarak geri kalmışlık korkusuyla kuşattı.

Kathimerini gazetesi Türkiye’nin geliştirdiği İHA’ların Yunanistan için “tehdit” olduğunu belirterek, “Yunanistan’ın, yeterli elektronik harp teçhizatına sahip olmadığını, Ege’de olası Türk- Yunan çatışması yaşanması durumunda bu durumun kaygı verici” değerlendirmesinde bulundu. 

Kathimerini gazetesi, Yunan askeri kaynaklarına dayandırdığı haberinde, geçmişte Türk jetlerinin Ege’de yaptıkları işin bir kısmını artık gelişmiş teknolojiye sahip Türk İHA’larının üstlendikleri yorumu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Biz artık İHA'larımızla varız, SİHA'larımızla varız, Akıncılarımızla varız, şimdi Gökbeylerimizle varız ve bütün bu silahlarımızla dünyada bize düşman olanların korkulu belasıyız." açıklamasına yer verilen haberde, Bayraktar TB-2, Akıncı ve Anka-S’lerin özellikleri tanıtıldı.

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Haberin devamında Türk İHA’larına karşı Yunanistan’ın “tedbir” amaçlı projeler tasarladığı ileri sürüldü. Yerli İHA projelerinin de gündem olduğunu açıklayan gazete,
İsrail yapımı anti -İHA unsurlarını Doğu Ege adalarına konuşlandırılması büyük bir gizlilikle sürdürülüyor diğer yandan ABD’den MQ-9 tipi İHA'lar satın alınmasına karar verildi. ifadeleri kullanıldı.

Daha önce Yunanistan’da yayın yapan Greek City Times haber sitesi de henüz tamamlanmayan İHA’yı “Türklerin titrediği İHA” olarak okuyucularına sunmuştu.

Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki başarılarını yakından takip eden Yunanistan geliştirmeye çalıştığı yaklaşık 2 saat havada kalabilen İHA’sıyla, Türkiye'de uçuş rekorları kıran Bayraktar TB2 ve AKINCI'ya rakip olabileceğini düşünüyor.