Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Arnavutluk yakınlarındaki İyon Adaları’ndan Mora Yarımadası’nın güney ucunda kalan Tenaro Burnu’na kadar gelen deniz bölgesinde, körfezlerin kapatılması ve düz ana hatların çizilmesi hakkında olan kararname yürürlüğe girdi.

Sputniknews’in haberine göre, Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin uygulanması kapsamında Yunanistan'ın yürürlüğe koyduğu kararname ile ilgili, "Yunanistan'ın bu hareketinin İyon Denizi'nde kara sularını genişletmesi süreci için bir hak ve gerekli bir adım oluşturduğu" açıklamasında bulunuldu.

Açıklamanın devamında, kararnamede Yunanistan’ın diğer bölgeler için de aynı haklarının olduğunu ve bunu muhafaza ettiği ifade edildi.

Türkiye Kuveyt’te askerî üs kurmaya hazır Türkiye Kuveyt’te askerî üs kurmaya hazır

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis kısa süre önce yaptığı konuşmada, Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesine göre İyon Denizi'nde "egemenlik hakları olduğunu" iddia ederek İyon Denizi’ndeki kara sularının 6 milden 12 mile çıkarılması fikrini ortaya atmıştı.

Ülkesindeki kara sularını genişletme hakkını kendinde bulan ve bu hakkı gelecekte diğer deniz alanları için de kullanabileceğini ortaya atan Yunan Başbakanı, İtalya ile İyon Denizi, Mısır ile Doğu Akdeniz için yaptığı Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmalarının Yunanistan adına tarihi ve siyasi açıdan önemli olduğunu belirtmişti.