Yunanistan, Rafael savaş uçaklarını kullanmaya başladı.

19 Ocak'ta Fransa'daki Istria Dassault Aviation tesislerinden havalanan 6 adet Rafale savaş uçağı, 113.Filo'ya katılmadan önce Yunan Mirage 2000-5 savaş uçakları ile beraber Atina üzerinde uçuş gerçekleştirmişti.

Rafael'ler dün ilk operasyonel faaliyetlerini icra ederek Ege Denizi üzerinde uçuş gerçekleştirdi. Rafael savaş uçaklarına Yunan Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki bir diğer savaş uçağı Mirage 2000-5'ler de eşlik etti.

Yunanistan'a ''kullanılmış'' Rafael teslimi

Dassault Aviation firması Yunanistan'a ilk etapta kullanılmış bir Rafale jeti teslim ettiğini, geriye kalan 11'i kullanılmış ve 6'sı yeni üretilecek savaş uçağının 2023'e dek hazır olacağını açıklamıştı. Eylül ayında ilk uçağını teslim alan Yunanistan’ın yeni siparişlerle birlikte 24 adet Rafale uçağına sahip olacak. Yeni sipariş edilen 6 uçağın teslimat tarihi ise açıklanmadı.

Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier geçtiğimiz yaptığı bir açıklamada, Fransa ile Yunanistan'ın yaptığı stratejik ortaklığa dikkat çekerek, ‘’Atina’nın bu seçiminin Amerikan yapımı uçaklara bir alternatif oluşturdu.’’ demişti. Trappier, üretilen savaş uçaklarını Avrupa pazarında satmanın da son derece zorlu olduğunu kaydetmişti.

Türkiye’nin uzun menzilli Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)’nin ilki Adana’ya konuşlandırıldı! Türkiye’nin uzun menzilli Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)’nin ilki Adana’ya konuşlandırıldı!

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos ise, Rafale uçağının teslimi sonrası yaptığı konuşmasında Atina hükümetinin bu jetleri satın almasının arkasında yatan sebebin Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilim ve istikrar sorunu olduğunu söylemişti