Son zamanlarda ardı ardına aldığı siparişlerle adından çokça söz ettiren Fransız savunma sanayii firması Dassault Aviation, Ocak 2021’de Yunanistan ile 2.3 milyar euroluk, 18 adet Rafale uçağının üretimi ve teslimini içeren bir anlaşma imzalamıştı.

Ancak özellikle Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde hava hakimiyeti mücadelesinde güçlenmek isteyen Yunanistan 6 adet daha Rafale savaş uçağı sipariş etti.

Dassault Aviation firması Yunanistan'a ilk etapta kullanılmış bir Rafale jeti teslim ettiği, geriye kalan 11'i kullanılmış ve 6'sı yeni üretilecek savaş uçağının 2023'e dek hazır olacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ilk uçağını teslim alan Yunanistan’ın yeni siparişlerle birlikte 24 adet Rafale uçağına sahip olacak. Yeni sipariş 6 uçağın teslimat tarihi ise açıklanmadı.

ATAK II motor çalıştırmak için gün sayıyor ATAK II motor çalıştırmak için gün sayıyor

Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Fransa ile Yunanistan'ın yaptığı stratejik ortaklığa dikkat çekerek, ‘’Atina’nın bu seçiminin Amerikan yapımı uçaklara bir alternatif oluşturdu.’’ demişti. Trappier, üretilen savaş uçaklarını Avrupa pazarında satmanın da son derece zorlu olduğunu kaydetmişti.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos ise, Rafale uçağının teslimi sonrası yaptığı konuşmasında Atina hükümetinin bu jetleri satın almasının arkasında yatan sebebin Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilim ve istikrar sorunu olduğunu söylemişti

Rafale uçakları

Dassaut Aviation firmasının ürettiği çift motorlu Rafale jetleri keşif, kara desteği, derin dalış kabiliyeti, caydırıcı nükleer saldırı gibi çok fonksiyonel yapısıyla Hindistan, Yunanistan ve Mısır başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda ülkenin ilgisini çekmiş durumda.