Üstün hareket kabiliyeti ile kötü deniz koşullarında amfibi piyade personelinin denizden sahile taşınması, ihtiyaç halinde gerek ateş gücü ile harekata destek olması gerekse personeli beka kabiliyeti ile güvenli bir şekilde iç kesimlere kadar taşıması ile dosta güven düşmana korku salan ZAHA, kendine verilecek görevlere hazırlanıyor. Muharebe sahasında karşılaşacak zorlu koşullarda baş edebilmesi için geliştirilen ZAHA, kalifikasyon faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam ediyor.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabı üzerinden ZAHA'nın mayın ve balistik testlerini başarıyla tamamladığını; Güvenilirlik ve İdame Edilebilirlik Testine, kara ve deniz sürüşleri ile devam ettiğini paylaştı.

SSB Başkanı Demir söz konusu paylaşımda, "Dosta güven düşmana korku salan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA kendine verilecek görevleri yerine getirmek için hazırlanıyor.  Mayın ve balistik testlerini tamamladı.  Güvenilirlik ve İdame Edilebilirlik Testine, kara ve deniz sürüşleri ile devam ediyor." ifadelerini kullandı.

ZAHA öne çıkan özellikleriyle amfibi piyade personelini emniyetli bir şekilde muharebe sahasına taşıyacak:

->Paletli yürüyüş sistemi ile karada azami 70 km/saat hızla, itki sistemi ile denizde azami 7 knot hızla üstün hareket kabiliyeti

Yunanistan, tank modernizasyonu için arayışta Yunanistan, tank modernizasyonu için arayışta

->Zırh yapısı ile üstün beka kabiliyeti

->Uzaktan komutalı silah sistemi ile üstün ateş gücü

-> Zorlu deniz koşullarında ters dönme durumunda kendini düzeltme kabiliyeti

->Belli sayıda mayın geçit açma sistemi


Dosta güven düşmana korku salan ZAHA kendine verilecek görevleri üstün bir şekilde yerine getirmek için hazırlanıyor.

Muharebe sahasında karşılaşabileceği zorlu koşullarla başedebilmesi için geliştirilen ZAHA, kalifikasyon faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam ediyor.