Doğu Afrika ülkelerinden Zambiya, seçim zamanında yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek adına sosyal medya uygulamalarına kısıtlama getirdi.

Sputnik News'in haberine göre, küresel internet erişimini izleyen Netblocks'tan yapılan açıklamada, 12 Ağustos'ta sosyal medya platformları Twitter, Facebook, Instagram ile mesajlaşma uygulamalarının, Zambiya'daki birden fazla internet sağlayıcısı tarafından kısıtlandığının tespit edildiği duyuruldu.

Açıklamada, söz konusu kısıtlamaların çevrimiçi bilgi akışını sınırlandırarak seçimlerin şeffaflığına gölge düşürdüğü ileri sürüldü.

Yerel basın, saat 06.00'dan itibaren 12 bin seçim noktasında oy kullanmak için sandığa giden 8 milyon seçmenin uzun kuyruklar oluştuğunu ifade ederken katılımın yoğun olduğunu da kaydetti.

Devlet başkanlığı seçiminde, iktidar partisi Yurtsever Cephe'nin (PF) adayı ve mevcut Devlet Başkanı Edgar Lungu, muhalif Ulusal Kalkınma İçin Birleşik Partisi'nin (UPND) adayı Hakainde Hichilema'ya karşı yarışıyor.

Zambiyalılar, bu seçimde devlet başkanının yanı sıra 156 milletvekili ile 117 bölge konseyi üyesini de seçiyor.

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Lungu ve Hichilema
PF, 2011 seçiminde 'daha az vergi, daha fazla gelir ve iş' sloganıyla iktidara gelmişti. Lungu ise PF'nin adayı olarak girdiği 2016 seçimini, iş adamı rakibi Hichilema'ya karşı az bir oy farkıyla kazanmıştı. Daha önce girdiği 5 seçimden de mağlup ayrılan Hichilema, bu seçimde favori aday olarak öne çıkıyor.

Ülkedeki seçimler, başta Afrika Birliği, Avrupa Birliği ile İngiliz Milletler Topluluğu'nun gözlemcileri olmak üzere uluslararası gözlemciler tarafından takip ediliyor.