Üye ülkelerin katılımıyla başlayan G7 Liderler Zirvesi'nin en önemli gündem maddesi Ukrayna'ya yaşanan savaş oldu.

Çevrimiçi düzenlenen G7 Liderler Zirvesine katılan Vladimir Zelenskiy, 2 ayı deviren savaşa dair açıklamalarda bulundu. Konuşmasında; Rus ordusunun dün, Ukrayna'nın Luhansk bölgesindeki Bilohorivka köyüne havadan saldırı düzenlediğini ve köydeki okulda saldırılardan saklanan 60 kişinin bu saldırıda hayatını kaybettiğini söyleyen Zelenskiy, bunun Nazilerin Avrupa'ya yaptığı kötülüğü taklit etmekle eş değer olduğuna dikkat çekti.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Bilohorivka School Bombing Likely Killed Dozens, Ukraine Officials Say

Odessa ve diğer kentlere saldırılar düzenlendiğini kaydeden Zelenskiy, sivilleri Rus saldırılarından koruyabilecek çok namlulu roketatarlara ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

"Yaptırımlar sertleştirilmeli"

Zelenskiy açıklamasının devamında "Rusya'ya yönelik yaptırımların sertleştirilmesi, zorbalığa hizmet eden tüm Rus memurların, kolluk kuvvetlerinde çalışanlar ve özellikle de hakimlerin yaptırım listelerinde yer alması gerekiyor. Bu şahıslar listelerde henüz yok. Savaş suçlu işleyen tüm Ruslar, adalete teslim edilmeli ve uluslararası iş birliği yoluyla tutuklanmalıdır." dedi.

Ukrayna'ya maddi destek sunulması gerektiğini dile getiren Zelenskiy, savaşta hasar gören altyapıyı onarmak için en az 600 milyar dolara ihtiyaç duyduklarını kaydetti.