Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donetsk bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Ukrayna ordusu ise özellikle Donetsk bölgesi üzerinde direniş faaliyetlerini sürdürüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna ordusunun, istihbaratının ve güvenlik servisinin çeşitli operasyonel yönlerde aktif eylemlere başarıyla devam ettiğini belirten Zelenskiy, "Silahlı Kuvvetler, Harkiv bölgesindeki 30'dan fazla yerleşimi kurtardı ve kontrol altına aldı." ifadesini kullandı.

“Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak”  “Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak” 

Zelenskiy, Harkiv bölgesindeki köylerin bir kısmında, bölgeyi kontrol etmek ve güvence altına almak için önlemlerin devam ettiğini, yavaş yavaş yeni yerleşim yerlerinin kontrolünü sağladıklarını dile getirdi.

Harkiv Bölgesi Askeri Yönetim Valisi Oleg Sinegubo, Ukrayna güçlerinin, Harkiv bölgesinde Rus güçlerine karşı saldırıya geçtiğini bildirmişti.

Ukrayna ordusundan dün yapılan açıklamada da Harkiv bölgesinde 20'den fazla yerleşim biriminin Rus güçlerinden geri alındığı duyurulmuştu.